Dwa medale, rekordy kraju i minimum na seniorskie ME! Polacy na MŚ U20 [WIDEO]

Opublikowane w pon., 16/07/2018 - 10:55

W fińskim Tampere zakończyły się Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce do lat 20. Polscy zawodnicy wywalczyli tam dwa brązowe krążki. W klasyfikacji medalowej „biało-czerwoni” zajęli 38 miejsce.

Połowa medalowego dorobku naszej reprezentacji, to zasługa zawodniczki RTL ZTE Radom - Martyny Kotwiły, która w finałowym biegu na 200 m stanęła na najniższym stopniu podium. Jej wynik - 23.21 - to nowy rekord życiowy 19-letniej sprinterki. Złoto zdobyła Jamajka Briana Williams z czasem 22.50, co jest nowym rekordem mistrzostw juniorów. Dodajmy, że w półfinale młoda Polka… wypełniła minimum na seniorskie Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Berlinie (wymagane 23.40 s.)!

Brąz w siedmioboju zdobyła 19-letnia Adriana Sułek. Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz uzyskała łącznie 5 939 pkt i poprawiła swój rekord kraju w tej kategorii wiekowej. Polka na podium awansowała dzięki biegowi na 800 m (wynik 2:12.38). Przed ostatnią konkurencją plasowała się na szóstej pozycji.

Spore szanse na medal miała żeńska sztafeta 4 x 100 m. Zwłaszcza, że w półfinałach zdyskwalifikowane zostały faworytki z Jamajki i USA. Ostatecznie nasza ekipa w składzie Pia Skrzyszowska, Magdalena Stefanowicz, Alicja Potasznik oraz Anna Polushke , uplasowała się na piątym miejscu, wynikiem 44.61. To najlepszy czas w sezonie. Złoto zdobyły Niemki.

W biegu na 100 m na piątym miejscu uplasowała się 17-letnia Magdalena Stefanowicz.

Najdłuższym z dystansów, na jakim startowali nasi zawodnicy było 1500 m. W eliminacjach Szymon Żywko był szósty, z wynikiem 3.54.02. Do miejsca w finale zabrakło ponad dwóch sekund. W tej serii najlepszy okazał się dobrze znany już Norweg Jakob Ingebrigtsen (3:51.34), który w decydującym biegu zdobył srebrny medal.

Na tym najmłodszy z trójki bardzo szybkich braci nie zakończył swoich startów. W biegu na 5000 m sięgnął po brąz, z rezultatem 13:20.78. Jest to nowy rekord Europy juniorów. Poprzedni rekord, ustanowiony przez Brytyjczyka Steve Binsa, przetrwał aż 39 lat (13:27.04 - red). Dodajmy, że rekord Polski seniorów, należący do Bronisława Malinowskiego, jest tylko trochę lepszy i wynosi 13:17.69.

Sporo kontrowersji wzbudził start w mistrzostwach Girmawit Gebrzihair. Etopka zdobyła medal w biegu na 5000 metrów a światowe media skoncentrowały się głównie na aparycji biegaczki. Zmarszczki i braki w uzębieniu uzasadniały pytanie o prawdziwy wiek biegaczki. Ten jest trudny do zweryfikowania, bowiem - jak przyznają sami biegacze z Afryki - ubiegając się o paszport... mogą podać dowolną datę
urodzenia.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata zwyciężyła Kenia z dorobkiem 11 medali w tym 6 złotych.