Dwóch rekordzistów świata i Polacy w Londynie

Opublikowane w pt., 09/01/2015 - 08:37

Do startu maratonu w Londonie zostały jeszcze 4 miesiące, ale już wiadomo, że będzie wyjątkowo mocno obsadzony i to nie tylko na trasie biegowej.

Tegoroczny London Marathon będzie też areną Mistrzostw Świata w Maratonie na Wózkach. W tej konkurencji organizatorzy nie mają żadnych wątpliwości. Faworytem jest Dawid Weir, sześciokrotny złoty medalista paraolimpijski, sześciokrotny zwycięzca maratonu londyńskiego i ulubieniec tutejszej publiczności.

Jego najgroźniejszym rywalem będzie Marcel Hug. Niepokój angielskich fanów budzi fakt, że do Londynu przyjedzie on w charakterze obrońcy tytułu. Rok temu wygrał właśnie z Davidem Weirem, a ranga mistrzostw dodatkowo go zmotywuje. Naszym kandydatem do tytułu mistrza świata jest naturalnie jedyny Polak w stawce Tomasz Hamerlak.

Po wózkarzach, na trasę zawodów wybiegną maratończycy. Ciekawie zapowiada się pojedynek Wilsona Kipsanga, byłego rekordzisty świata w maratonie, który do Londynu przyjedzie bronić tytułu sprzed roku; z obecnym rekordzistą Denisem Kimetto, który w Berlinie uzyskał czas 2:02:57. Ci biegacze spotykają się na treningach, ale jeszcze nigdy nie rywalizowali ze sobą podczas zawodów.

Kipsang dobrze zna trasę. Będzie to jego czwarty start. Wygrywał tu już dwukrotnie, a w zeszłym roku ustanowił nowy rekord trasy - 2:04:29. Jego celem jest kolejne zwycięstwo. Jeśli mu się uda, dołączy do wąskiego grona 4 biegaczy, którzy zwyciężyli w Londonie trzykrotnie. W sumie wygrał już 8 maratonów w swojej karierze, a teraz zapowiada, że nie ułatwi Kimetto zadania i nie podda się bez walki.

- Pobiłem rekord Wilsona w Berlina, teraz chcę jego londyńskiej korony- o swoich planach powiedział Kimetto.

Na tych dwóch wielkich nazwiskach nie kończy się lista zaproszonych gwiazd. Na starcie stanie również Kenenisa Bekele, Emanuel Mutai, Tsegaye Mekonnen i wielu innych. W sumie zobaczymy trzech najszybszych maratończyków na świecie, zwycięzców kilku zeszłorocznych maratonów, rekordzistów kilku tras i 8 biegaczy z czasami poniżej 2:05.

Polskę w elicie biegaczy będzie reprezentował Marcin Chabowski.