But Eliuda Kipchoge… muzealnym eksponatem


Opublikowane w śr., 20/03/2019 - 09:06

Aktualny mistrz olimpijski Kenijczyk Eliud Kipchoge przekazał Muzeum IAAF jeden z butów, który trzy lata temu poniósł go do złota olimpijskiego w Rio de Janeiro. But będzie można zobaczyć na wystawie w Doha.

Jaskrawy żółty but, podpisany przez rekordzistę świata w maratonie, będzie można oglądać przez miesiąc, począwszy od 18 kwietnia, w największym centrum handlowym stolicy Kataru.

Do kolekcji IAAF trafiła też książka opisująca walkę Kenijczyka z rekordem świata. Wszystko w ramach promocji zbliżających się mistrzostw świata, które odbędą się na przełomie września i października.

Od pewnego czasu światowe władze kolekcjonują pamiątki po legendach lekkiej atletyki, tak aby zachować dziedzictwo lekkiej atletyki dla przyszłych pokoleń. Efekt tej pracy będzie można zobaczyć na wystawie o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Tematycznie objąć ma ona zarówno starożytne igrzyska, założenie IAAF w 1912, oraz organizację pierwszych mistrzostw globu w 1983 roku.

- Jestem dumny z tego, że mogę przekazać jeden z moich butów w których startowałem w Rio i że może on zostać zachowany dla przyszłych pokoleń fanów oraz być publicznie pokazywany. Mam nadzieję, że pomoże to zmotywować więcej ludzi do poznania wspaniałego świata sportu jakim jest bieganie - oświadczył Eliud Kipchoge.

Sercem wystawy mają być panele podsumowujące szesnaście edycji mistrzostw świata, m.in. historię rozwojów kolców lekkoatletycznych. Nie zabraknie też ekranów wideo i małej sali kinowej, w której będą odtwarzane wydarzenia z historii mistrzostw świata. Może znajdzie się miejsce na wyświetlenie wspaniałego pojedynku z Paryża z 2003 roku na 5000 m, gdy Kipchoge zdobył złoto pokonując Marokańczyka Hichama El Guerrouja i Etiopczyka Kenenise Bekele.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku do muzeum IAAF trafiły kolce. Ireny Szewińskiej, kurtka i czapka treningowa Czecha Emila Zatopka czy też koszulka Uniwersytetu w Ohio Amerykanina Jesse Owensa.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: