Jest nowy rekord świata na 100 mil!


W miniony weekend, na trasie biegu Tunnel Hill w USA padł nowy rekord świata. Camille Herron pokonała 100 mil w czasie 12:42:39 i przy okazji zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji open. Pokonała wszystkie kobiety i wszystkich mężczyzn!

Odbywający się w USA bieg Tunnel Hill to wylęgarnia rekordów. Ma certyfikowaną trasę, chociaż jej profil budzi wątpliwości. Wprawdzie jest płaska, ale nie można jej zaliczyć do typowo ulicznych. Prowadzi terenowym szlakiem pieszym. Z tego względu nie jest do końca wiadomo, który poprzedni rekord pobiła Herron. Była jednak szybsza zarówno od ubiegłorocznego wyniku Giny Slaby, która na bieżni uzyskała czas 13:45:49, jak i od Ann Trason, która w 1991 r. dystans 100 mil pokonała w czasie 13h47, tyle że zrobiła to na asfalcie.

Dla Camille Herron był to pierwszy ukończony bieg 100-milowy. Wcześniej odnosiła sukcesy na krótszych dystansach. W 2015 r. została mistrzynią świata na dystansie 50 km. W tym samym roku zdobyła mistrzowski tytuł na 100 km. W 2017 r. próbowała swoich sił w Western States 100, ale nie poradziła sobie z warunkami atmosferycznymi i szybko odpadła z rywalizacji. Wygrała za to Tarawera Ultra i zajęła drugie miejsce w Bandera Ultra.

Najgłośniej zrobiło się o niej, gdy jako pierwsza od 20 lat Amerykanka wygrała Comrades Marathon. Na trasie tego największego ultramaratonu w Afryce również toczyła korespondencyjny pojedynek z... Ann Trason, która wygrała Comrades Marathon w 1996 i 1997 r. Herron jest zaledwie drugą Amerykanką w historii zwycięstw tego biegu, jednak od swojej poprzedniczki była wolniejsza.

IB


Polecamy również:


Podziel się: