Karolina Jarzyńska z minimum na maraton ME w Zurichu. Henryk Szost i Yared Shegumo też

Opublikowane w ndz., 26/01/2014 - 16:23

Karolina Jarzyńska zajęła 3. miejsce w niedzielnym Osaka Women's Marathon 2014. Żeby znaleźć się w czołówce imprezy zawodniczka musiała pobiec szybciej niż w zwycięskim maratonie w Łodzi, w którym uzyskała czas 2:26:44. Plan zrealizowała - rezultat 2:26:31 to nowy rekord życiowy naszej zawodniczki, tym cenniejszy, że dający prawo do startu w sierpniowych Mistrzostwach Europy w Zurychu.

Polka od początku znajdowała się grupie prowadzącej bieg, razem z Japonką Yukiko Akaba oraz Ukrainką Tatianą Gamero-Szmyrką. Na półmetku Jarzyńska miała bardzo dobry czas 1:11:30 (przypomnijmy, że biegaczka jest aktualną rekordzistką Polski na dystansie półmaratońskim z czasem 1:10:36, wywalczonym w 2011 roku). Na 30 km rywalki wyprzedziły jednak naszą zawodniczkę. Ostatecznie zwyciężyła Ukrainka Gamero-Szmyrko z rezultatem 2:24:37.

Matematycznych szans na dogonienie zwyciężczyni nie było, bowiem wynik Ukrainki jest o kilkadziesiąt sekund lepszy od rekordu Polski, który wynosi 2:26:08 (Małgorzata Sobańska, Chicago 2011). Niemniej Karolina Jarzyńska znacząco zbliżyła się do wyniku naszej znakomitej maratonki. Kiedy go pobije?

Może już podczas Mistrzostw Europy w Zurychu, do których dzięki świetnej postawie w Osace p. Karolina się zakwalifikowała. Minimum PZLA na szwajcarską imprezę  dla kobiet wynosiło 2:31:00 i – co ciekawe - było wyższe, niż choćby czasy z Mistrzostw Europy z Barcelony w 2010 roku. Z niedzielnym czasem z Osaki Karolina Jarzyńska wywalczyłaby w Hiszpanii… złoty medal! Mistrzyni Europy, Włoszka Anna Incerti zwyciężyła wówczas z czasem 2:32:48. Brązowy medal Szwedce Isabellah Andersson dał czas 2:34:43.

Minimum na ME w Zurychu w maratonie dla mężczyzn to z kolei 2:12:30. Pewni wyjazdu mogą być dziś Henryk Szost, który w grudniu ubiegłego roku w Fukuoce zajął czwarte miejsce z wynikiem 2:09:37, a także Yared Shegumo, który zwyciężył w 35. Maratonie Warszawskim z czasem 2:10:34. Minima można zdobywać do 13 kwietnia.

Mistrzostwa Europy w Zurychu odbędą się w dniach 12-17 sierpnia.