Maraton w Kownie A.D. 2019 na dwa rekordy trasy [ZDJĘCIA, WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w ndz., 09/06/2019 - 17:42

Już siódma edycja maratonu w Kownie zakończyła się podwójnym rekordem trasy.

Na taki wynik mieli nadzieję organizatorzy, którzy podkreślali szeroko, że ich trasa płaska, szybka i atrakcyjna. Prowadzi przez historyczną część miasta i wzdłuż rzeki. Pozytywną opinię o trasie wyrażał także Marek Tokarczyk. Dyrektor sportowy Festiwalu Biegowego w Krynicy, w Kownie pełnił rolę atestatora trasy z ramienia AIMS.

Najszybciej do mety dotarł biegacz z Wilna Remigijus Kancys. Litwin, to 24. zawodnik mistrzostw świata z Londynu i 26. zawodnik maratonu mistrzostw Europy w Berlinie. W 2016 r. gościł również w Polsce, kończąc PZU Półmaraton Warszawski na 13. miejscu z czasem 1:06:36.

W Kownie Kancys finiszował sam. Rywali zostawił daleko w tyle i linię mety przekroczył z rekordowym czasem 2:18:35, zgarniając dodatkową premię. Od poprzedniego rekordzisty, rodaka Mindaugasa Viršilasa był szybszy o blisko 5 minut (2:23:49)!

Z wynikiem 2:25:08 na drugim miejscu uplasował się Artem Poddubnuy z Ukrainy. Podium uzupełnił Oneil Wiliams. Reprezentant Bahamów nabiegał rezultat 2:33:33.

Wśród pań triumfowała dobrze znana choćby z Maratonu Lubelskiego, Irina Masnyk – 2:51:43. Ukrainka wyprzedziła Norweżkę Marit Haslie (3:05:49) i Białorusinkę Hanną Levaniuk (3:22:00). Masnyk swoim wynikiem także poprawiła rekord trasy. Dotychczasowy wynosił 2:52:17 i należał do Rosjanki Natalii Kan.

Do Kowna wybrali się również Polacy. Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem został Filip Szpecht, który z czasem brutto 3:23:47 zajął 47. miejsce. Wśród pań na 31. miejscu bieg ukończyła Małgorzata Kowalska - 4:44:18.