Maratony na świecie: Jubileuszowy maraton w stolicy Czarnogóry


Opublikowane w wt., 03/07/2018 - 08:31

Czarnogóra to kraj zaskakujący, w którym góry spotykają się z morzem. Choć wszędzie jest blisko, bo całe państwo nie przekracza rozmiarem województwa lubuskiego, dojazdy to przygoda – drogi prowadzą albo przez maleńkie nadmorskie miasteczka, albo po górskich serpentynach z imponującym przewyższeniem. Aż trudno uwierzyć, że znaleziono tutaj miejsce, by zorganizować maraton na całkowicie płaskiej trasie. Odbywa się on w samej stolicy a trasa przebiega przez sąsiednie miejscowości. Po drodze nie widać wprawdzie morza, ale widoki i tak są imponujące. A bliskość malowniczej Zatoki Kotorskiej kusi, by przedłużyć pobyt w Czarnogórze o kilka dni i odpocząć po biegu. Ceny nie są tutaj wysokie a lot z Polski trwa około 1,5 godziny.

TERMIN

25. Podgorica Marathon odbędzie się 28.10.2018. Start o godz. 9:00.

POGODA

Na przełomie października i listopada średnia temperatura powietrza sięga 13-15 stopni Celsjusza. Zdarzają się jeszcze dni bardzo ciepłe z temperaturą powyżej 20 stopni, ale raczej możemy się spodziewać pogody idealnej do biegania.

TRASA

Jest płaska i w jednej pętli. Ma certyfikat AIMS. Bieg startuje i kończy się w Podgoricy na Placu Republiki. Przebiega po drodze przez miejscowości Mataguzi-Podgorica-Tuzi. Organizatorzy przewidzieli 15 punktów odświeżania.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Biegi na dystansie półmaratonu, 10 km oraz 5 km.

ZAPISY

Za pomocą formularza dostępnego na TEJ stronie. Będą czynne do 25 października. W pakiecie startowym otrzymujemy koszulkę, torbę i bon na posiłek a na mecie medal.

Do zgłoszenia wymagane jest spełnienie warunku kwalifikacyjnego: maratonu ukończonego w 4:30 w przypadku mężczyzn lun 5:00 dla kobiet.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Czarnogóry można bez problemu dojechać z Polski samochodem, wymaga to jednak przeznaczenia co najmniej dwóch dni na podróż (po jednym w każdą stronę). Szybciej będzie samolotem. Z kraju mamy bezpośrednie połączenia do Podgoricy, w dodatku oferowane przez tanich przewoźników. Bilety można upolować już za kilkadziesiąt złotych. Na miejscu warto wynająć samochód, zwłaszcza, jeśli planujemy zwiedzanie kraju. Jeśli mamy zamiar tylko przebiec maraton, można pozostać przy komunikacji publicznej. Z lotniska do centrum miasta jest zaledwie kilka kilometrów.

KOSZTY POBYTU

Ceny w sklepach są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Na posiłek w lokalu musimy przeznaczyć 7-10 euro (np. pizza) lub więcej, jeśli wybierzemy dania lokalne, z ryb i owoców morza.

INNE BIEGI

W Czarnogórze nie ma innych ulicznych maratonów. Pod koniec września rozgrywana jest piesza impreza Marathon Kotor – Lovćen – Kotor, odbywa się też ultramaraton, jednak na zaledwie kilometrowej pętli.

Strona Podgorica Marathon: www.maraton.co.me

KM


Polecamy również:


Podziel się: