Maratony na świecie: Novi Grad – egzotycznie, niedrogo i… z nutą poezji


Opublikowane w sob., 14/04/2018 - 08:58

O maratonach w Berlinie, Lizbonie czy Rzymie słyszał każdy. A gdyby tak wybrać bieg mniej znany, nieco egzotyczny, ale wcale nie tak odległy? W pięknym i mało popularnym turystycznie (jeszcze) kraju, z zachwycającą przyrodą, niskimi cenami i… trasą niemal z górki? Oto Šesti Maraton stazama Branka Ćopića. Dzisiaj zapraszamy na wyprawę do Bośni i Hercegowiny.

To także świetna propozycja dla tych, którzy postanowili przebiec maraton w każdym kraju Europy lub po prostu znudzili się znajomymi trasami i popularnymi imprezami. Maraton ścieżkami Branka Ćopića odbywa się w gminie Novi Grad na pograniczu z Chorwacją i jest jedynym oficjalnym maratonem w kraju. Choć istnieje NGO Marathon Sarajevo, to najdłuższym dystansem, który można pokonać w ramach imprezy, wbrew nazwie, jest półmaraton.

TERMIN

27 maja 2018 o godz. 10:00.

POGODA

Może się wydawać, że to klimat znacznie gorętszy od naszego. Nic bardziej mylnego. Średnia temperatura maja to 14-15 stopni Celsjusza, maksymalne sięgają 20. Maj cechują dość wysokie opady (ogólnie w Sarajewie są one wysokie).

TRASA

Trasa biegu prowadzi ścieżkami Branka Ćopića, serbskiego poety. Urodził się i wychował w Hašani, skąd rusza bieg. Do Novi Gradu jest w linii prostej ponad 30 km, z poprowadzeniem trasy maratonu nie było więc problemu. Nie ma ona pętli, prowadzi z punktu A do B. Po drodze można zobaczyć naprawdę sporo: zarówno bośniackie krajobrazy, góry, jak i urokliwe miasteczka. Mija się między innymi Grmeč, pasmo górskie w Górach Dynarskich, o którym często pisał Branko. Sprawia to, że zawodnicy mają do pokonania dość spore przewyższenie, jak na bieg maratoński po asfalcie. Pierwsze 4 km to niemal w całości podbieg, różnica wysokości wynosi ponad 160 metrów. Później jest już niemal wyłącznie z górki. Meta mieści się na rynku w miejscowości Novi Grad.

Limit czasu na pokonanie 42,195 km to 6 godzin. Półmaratończycy będą mieli aż 4 godziny na zmierzenie się ze swoim dystansem.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Jednocześnie z maratonem odbędzie się półmaraton oraz Fun Race na dystansie 5 km.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Opłata startowa to tylko 16 euro (do końca marca wynosiła 13 euro). W cenie są: koszulka biegu, napoje na trasie, medal na mecie, pasta party dzień przed biegiem, nagrody ora medale dla zwycięzców.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport lub dowód osobisty (MSZ zaleca jednak paszport; turyści posługujący się tylko dowodem mogą mieć trudności z uzyskaniem niektórych świadczeń, np. opieki medycznej). Przy przekraczaniu granicy sprawdzane są dokumenty oraz środki finansowe – wymóg posiadania min. 75 euro na każdy dzień planowanego pobytu.

WYJAZD

Można wybrać się samochodem lub samolotem. Tanimi liniami dolecimy do Sarajewa z Budapesztu. Można tez wybrać się do Tuzli (np. z Bratysławy lub kilku niemieckich lotnisk) i dalej jechać autobusem.

KOSZTY POBYTU

Noclegi w Bośni i Hercegowinie wydają się śmiesznie tanie. Ceny za dwie osoby rozpoczynają się już od 40-50 zł i mowa tutaj nie o łóżkach w hostelu, ale apartamencie! Zwykle do ceny należy doliczyć dość wysoki podatek klimatyczny, ale nawet jeśli podwoi on cenę, pozostaje ona niska.

Bośnia i Hercegowina to kraj znacznie tańszy niż Chorwacja czy Słowenia. Walutą jest marka konwertybilna, której skrót KM kojarzy się biegaczom zdecydowanie nie z pieniędzmi. Waluta ma stały przelicznik do euro (1 € ~ 1,956 KM), w przybliżeniu ceny w markach wystarczy podwoić, by uzyskać przeliczenie na złotówki.

Koszt posiłku w restauracji to 8-12 marek. Taniej zjemy fast food. Zaskakująco tanie będą słodycze i… lody. O ile niemal wszystkie ceny są niskie, transport publiczny wypada w tym kontekście dość drogo. Tańsze są jedynie bilety kolejowe, ale ta forma transportu jest niezwykle słabo rozwinięta.

INNE BIEGI

W Bośni i Hercegowinie odbywają się dwa półmaratony: pierwszy w stolicy – NGO Marathon Sarajevo oraz drugi o uroczej nazwie Banja Luka Halfmarathon w miejscowości o tej samej nazwie.

Strona Šesti Maraton stazama Branka Ćopića: http://aksloboda.org/maraton.html

KM


Polecamy również:


Podziel się: