Maratony na świecie: Po sąsiedzku, w niedocenionym i zaskakującym Kownie


Opublikowane w śr., 20/03/2019 - 13:53

Kaunas, brzmi egzotycznie? Kowno już bardziej swojsko. Tak, takie miasto, przez które przejeżdża się w drodze do popularnego Wilna. Tymczasem samo miasto ma do zaoferowania zaskakująco wiele. To mieszanka stylów, od średniowiecza i gotyku, renesansu, przez barok, styl modernistyczny, po współczesny street art. Możemy tam przysiąść w kawiarni w stylu Art Deco, zwiedzić czternastowieczny zamek przypominający ten w Malborku, przespacerować się pełnymi zabytków ulicami albo… pobiec maraton.

Citadele Kaunas Marathon odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Wciąż jest mało znany, ale zyskuje coraz większą popularność wśród zagranicznych biegaczy. Nic dziwnego, bo to dobrze zorganizowana impreza, oferująca trasę z certyfikatem AIMS i bogaty wybór dystansów. Dla Polaków ma jeszcze jedną zaletę: z większością mieszkańców Kowna można się dogadać po polsku.

TERMIN

7th Citadele Kaunas Marathon odbędzie się 9.06.2019.

POGODA

Chociaż bieg jest organizowany w czerwcu, nie trzeba się obawiać upałów. Średnia temperatura miesiąca to w Kownie 16 stopni. W najcieplejszych latach sięga 20-21 stopni Celsjusza. Opady są dość częste.

TRASA

Trasa maratonu składa się z dwóch identycznych, półmaratońskich pętli. Oba dystanse startują równocześnie, maratończycy pokonują dodatkowe okrążenie. Start i meta na rynku. Trasa prowadzi przez starówkę, obok najbardziej znanych zabytków miasta, dalej w większości wzdłuż rzeki. Wzniesienia na trasie nie przekraczają kilku-kilkunastu metrów. Profil przedstawiony przez organizatorów może być nieco mylący ze względu na skalę. Przewidziano 9 punktów odżywczych na jednej pętli, czyli 18 podczas całego maratonu. Oznacza to ich rozmieszczenie co ok. 2,5 km. Do wyboru woda, izotoniki oraz owoce.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 5 godzin 30 min, dla półmaratonu 2 godz. 45 min, 1 godz. 20 min dla dystansu 10 km.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

W ramach imprez towarzyszących mamy spory wybór dystansów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: półmaraton, biegi na dystansie 10 i 5 km, bieg rodzinny na 1,5 km oraz biegi dla dzieci (400 m). W dniu imprezy przewidziano też koncerty pomiędzy biegami oraz dekoracjami zwycięzców.

ZAPISY

Zapisy są dostępne TUTAJ. Koszt udziału w maratonie w dawnej stolicy Litwy to 29 euro, w półmaratonie 25 euro. 10 km kosztuje 19 euro a 5 km 12 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty.

WYJAZD

Do Kowna bez problemu dojedziemy własnym samochodem. To opcja dobra zwłaszcza dla mieszkańców północnej Polski. Podróż z Warszawy zajmie nieco ponad 5 godzin. Można też podróżować koleją lub dalekobieżnymi autobusami – tutaj można znaleźć naprawdę okazyjne ceny biletów.

KOSZTY POBYTU

Kowno nie jest drogie. Łóżko w hostelu blisko centrum to koszt 50 zł. Za nieco więcej wynajmiemy prywatny pokój w dalszej dzielnicy. Dwuosobowy pokój lub apartament w centrum znajdziemy za 110-140 zł. Koszt głównego dania w restauracji to od 4 do 10 euro.

Ceny w sklepach, zwłaszcza w supermarketach, są podobne do polskich. Warto pamiętać, że na Litwie obowiązuje prohibicja. Jeśli będziemy chcieli skosztować miejscowych trunków lub uczcić maratoński sukces, trzeba wcześniej zrobić zapasy. Alkoholu nie kupimy po godzinie 20:00 (i przed 10:00 rano) a w niedzielę po 16:00. Nie dotyczy to lokali serwujących napoje na miejscu, stąd tak duża ich liczba w mieście.

INNE BIEGI

We wrześniu odbywa się maraton w Wilnie. Litwa ma też do zaoferowania ciekawą imprezę trailową, w ramach której odbywa się maraton z hakiem (44 km) – nasza zapowiedź.

Strona Citadele Kaunas Marathon: www.kaunasmarathon.lt

KM


Polecamy również:


Podziel się: