Maratony na świecie: W tunelu pod dnem rzeki Warnow


Opublikowane w sob., 13/07/2019 - 20:00

Rostock, największe miasto Meklemburgii-Pomorza Przedniego, ośrodek przemysłu stoczniowego, który jednocześnie ma do zaoferowania wiele ciekawych zabytków. Piękna starówka, która mocno ucierpiała podczas alianckich bombardowań, została zrekonstruowana. Niestety, z imponujących murów miejskich mierzących w czasach świetności 3 kilometry, zachowała się jedna trzecia a z dwudziestu bram tylko cztery i jedna wieża. Nadal są to jednak jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji miejskich w Europie.

Nie jest to oczywiście jedyny powód, dla którego warto zwiedzić miasto leżące w delcie rzeki Warnow (sama nazwa Rostock oznacza miasto leżące w delcie rzeki). Piękne place, barwne kamieniczki i dziesiątki zabytkowych kościołów, uniwersytetów i klasztorów. Oczywiście, warto poświęcić im więcej czasu, ale samą starówkę można zwiedzić w niezwykłych okolicznościach wieczornego maratonu.

Jedną z jego głównych atrakcji jest słynny tunel przebiegający pod dnem rzeki Warnow i łączący dwie części miasta. Mierzy 790 metrów a uczestniczy biegu biorącego od niego swoją nazwę, pokonują go na trasie dwukrotnie. Warnowtunnel Marathon to pomysł na wakacyjny start połączony z weekendem lub dłuższym wyjazdem.

TERMIN

Warnowtunnel Marathon wystartuje 3.08.2019 o godzinie 18:00.

POGODA

Pogoda nie różni się znacząco od tej nad polskim morzem.

TRASA

Trasa maratonu jest płaska. Po pętli okrążającej stare miasto prowadzi brzegiem rzeki Warnow. Dalej skręca w słynny Warnowtunnel, który mierzy 790 metrów. Rozpoczyna ona drugą połowę biegu. Po drugiej stronie rzeki biegaczy czeka między innymi IGA-Park. Po mniej więcej ośmiu kilometrach trasa wraca pod powierzchnię, do tunelu i na wybrzeże. Meta czeka w miejscu startu.

Trasa jest znakowana co 1 km. Limit czasu na jej pokonanie to 6 godzin (do północy).

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Jednocześnie z maratonem odbywa się wyścig sztafet maratońskich. Dwie godziny później u wlotu do tunelu pod rzeką Warnow startuje półmaraton. Organizatorzy zaplanowali także bieg towarzyszący o nazwie Rostocker 7.

ZAPISY

Są możliwe za pośrednictwem TEJ strony do 25.07.2019, później tylko w biurze zawodów (wyższa oplata). Koszt udziału w maratonie to 50 euro, w półmaratonie 35 euro a w biegu na dystansie 7 km 14 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty

WYJAZD

Można wybrać się w podróż własnym samochodem lub komunikacją zbiorową. Rostock jest dobrze skomunikowany z Berlinem czy Hamburgiem, można więc polecieć tanimi liniami do jednego z tych miast i dalej podróżować koleją/autobusami lub całą podróż odbyć drogą lądową. Opcji jest sporo.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w hostelu od 90 zł, pokój dla dwóch osób kosztuje od 250 zł. Posiłki to koszt od 2-5 euro za uliczne przekąski (kiełbaski, bardzo popularne tutaj bułki z rybą, hamburgery), przez 8-16 euro za posiłek w średniej klasy lokalu (pizza, dania regionalne), po kilkadziesiąt euro za kilkudaniowy obiad w restauracji. Ceny w sklepach są nieznacznie wyższe niż w Polsce, w dyskontach część towarów może być nawet tańsza. Zakupy nie nadszarpną budżetu.

INNE BIEGI

Maratony odbywają się w większości dużych niemieckich miast. Pisaliśmy między innymi o Düsseldorfie, Fussen czy ciekawym maratonie rozgrywanym na hali w Senftenbergu.

Strona Warnowtunnel Marathon: www.rostocker-marathon-nacht.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce