ME w Berlinie: Małachowski poza finałem dysku (!), biegacze zadowoleni

Opublikowane w wt., 07/08/2018 - 14:11

Na dobre wystartowały 24. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Z imprezą pożegnało się już kilku faworytów, w tym mistrzowie dysku Piotr Małachowski i Christopher Harting oraz mistrz świata w dziesięcioboju Francuz Kevin Mayer. Dobrze radzili sobie za to nasi biegacze.

Chód sportowy

Pierwsze medale mistrzostw Starego Kontynentu trafiły do chodziarzy. W zmaganiach na dystansie 50 km na pewno nie pomagała słoneczna pogoda. Według prognoz, w Berlinie jest dziś 31 stopni Celsjusza. Uczestnicy rywalizowali na 2-kilometrowej pętli. Trasa prowadziła w okolicach Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma. W niedzielę w tym samym miejscu swój start i metę będą mieli maratończycy.

Niespodziewanie złoto zdobył Ukrainiec Marian Zakalnickij, który uzyskał wynik 3:46:32.

Wielki faworyt, Słowak Matej Toth - mistrz olimpijski z Rio, prowadził do 30. kilometra, ale ostatecznie był drugi z prawie minutą straty. Najlepszy z Polaków Rafał Augustyn zajął dobre szóste miejsce, z wynikiem 3:51:37. Rafał Sikora był siódmy, pokonując trasę w 3:52:56. Adrian Błocki uplasował się na 12. pozycji z rezultatem 3:57:11.

Wśród pań sensacji nie było. Triumfowała mistrzyni świata Portugalka Ines Henriques, z wynikiem 4:09:21.

Zmagań nie ukończyły Agnieszka Ellward - rekordzistka Polski na 50 km i Joanna Bemowska.

3000m z przeszkodami

Wicemistrz Europy z 2014 Krystian Zalewski pewnie awansował do finału konkurencji. W swoim biegu zajął drugie miejsce, z wynikiem 8:29.11. Wygrał Fin Topi Raitanen z rekordem życiowym - 8:28.48. Bezpośredni awans uzyskiwało pięciu zawodników. Walka o medale w niedziele o 21:20.

400m

Pół na pół. Tak można ocenić występ Polaków w biegach eliminacyjnych na 400 m. Do kolejnej rundy awansował Łukasz Krawczuk, który w swoim biegu był czwarty z wynikiem 46.17. Polak przeszedł do kolejnej fazy dzięki czasowi, bo bezpośredni awans uzyskiwało pierwszych trzech zawodników.

Z rywalizacji odpadł natomiast Dariusz Kowaliuk, który w swojej serii był piąty z wynikiem 46.18. W półfinale czeka już Karol Zalewski. Panowie wspólnie walczyć będą jeszcze jak najwyższe miejsce w sztafecie 4 x 400 m.

Klasą samą dla siebie byli bracia Borlee. Jonathan, Kevin i Dylan wystąpili w różnych seriach i... wszystkie wygrali! Najszybciej pobiegł Jonathan - 45.19.

800m

Angelika Cichocka zajęła czwarte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, z wynikiem 2:01.01. Mistrzyni Europy z Amsterdamu na 1500 m musiała poczekać na to, co się stanie w pozostałych biegach. Bezpośredni awans uzyskiwały bowiem trzy zawodniczki oraz cztery z najlepszymi czasami.

W ostatniej serii startowała kolejna nasza reprezentantka, Anna Sabat. Mistrzyni kraju walczyła zacięcie. Na początku została nieco przepchnięta przez rywalki, ale zachowała zimną krew. Również zajęła czwarte miejsce, z wynikiem 2:01.67. Obie nasze zawodniczki awansowały do półfinałów. Odbędą się one w środę o 19:55.

400m ppł

Runda eliminacyjna to była formalność dla Joanny Linkiewicz. Nasza wicemistrzyni Europy z Amsterdamu wygrała swój bieg z czasem 56.66. Był to czwarty czas kwalifikacji. Półfinały odbędą się w środę o godzinie 19:05.

Rzut dyskiem

Niestety bez udziału Polaków odbędzie finał rzutu dyskiem. W eliminacjach odpadli zarówno Robert Urbanek, jak i – co jest ogromną sensacją - Piotr Małachowski. Dwukrotny wicemistrz olimpijski spalił wszystkie trzy próby kwalifikacyjne.

Pchnięcie kulą

W grze o medale pozostają natomiast nasze kulomiotki Paulina Guba i Klaudia Kardsza, które w kwalifikacjach zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.

100m

Największa sensacją sesji porannej uznano odpadniecie z dziesięcioboju Francuza Kevina Mayera. Najpierw zawodnik wygrał bieg na 100 m, bijąc rekord życiowy z czasem 10.64, ale już w drugiej konkurencji, czyli skoku w dal, nie zaliczył żadnej próby. Przez to nie mógł być zostać dopuszczony do udziału w kolejnym starcie - pchnięciu kulą.

W tej konkurencji walczy też nasz reprezentant Paweł Wiesiołek.

Sesja wieczorna ruszy po godz. 18:00. Program startu Polaków: