Mistrz świata juniorów unikał kontroli antydopingowych. Zawieszony

Opublikowane w czw., 16/01/2020 - 13:42

Trwa fatalna passa dopingowych występków. Do grona tymczasowo zawieszonych zawodników dołączył 23-letni Kenijczyk Alfred Kipketer, któremu postawiono zarzuty unikania kontroli. Zawodnik specjalizuje się w biegu na 800 m. Startował m.in. w Polsce.

Największym sukcesem zawodnika jest występ w finale Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zajął siódme miejsce. W 2014 roku wywalczył tytuł mistrza świata juniorów na 800 m. Rok wcześniej zdobył złoto mistrzostw świata w kategorii do lat 18.

Alfred Kipketer wygrywał też zawody w ramach Diamentowej Ligi. W 2016 roku w Paryżu ustanowił swój rekord życiowy wynoszący 1:42.87.

Kipketer brał udział w największych europejskich mityngach. Startował w Madrycie, Ostrawie, Birmingham czy Monako. Biegał także w Chorzowie. Rok temu zwyciężył na Stadionie Śląskim rywalizacje na 800 m podczas Memoriału im. Janusza Kusocińskiego (1:45.32), wyprzedzając m.in. dwukrotnego wicemistrza świata Adama Kszczota (1:45:73). W 2018 roku podczas tej samej imprezy Kenijczyk był czwarty z wynikiem 1:46.35.

Komisja ds. Integralności Lekkiej Atletyki (Athletics Integrity Unit) zawiesiła biegacza w związku z problemami z ustaleniem miejsca pobytu w celu dokonania kontroli antydopingowej. Niebawem zawodnik będzie miał okazję złożyć wyjaśnienia. Według zasad antydopingowych, za złamanie zasad traktowane są trzykrotny brak stawiennictwa na badanie lub niedostarczenie informacji na temat miejsca pobytu w ciągu dwunastu miesięcy.