Mistrzostwa i puchary Nordic Walking – podpowiadamy co, gdzie, kiedy...

 

Mistrzostwa i puchary Nordic Walking – podpowiadamy co, gdzie, kiedy...


Opublikowane w pt., 21/02/2020 - 11:58

Nordic Walking zyskuje coraz większą popularność. Polska uznawana jest za prekursora w organizacji zawodów na wysokim poziomie. Najstarszy cykl pucharowy w kraju w tym roku rozpoczyna drugie dziesięciolecie działalności, organizatorzy międzynarodowych imprez coraz chętniej lokują je właśnie w Polsce. Jednocześnie rozwija się gałąź rywalizacji na ultra dystansach, czego najlepszym przykładem są Mistrzostwa Polski w Ultramaratonie Nordic Walking, które zadebiutowały z sukcesem dwa lata temu.

Które imprezy mają rangę mistrzostw? Dokąd warto się wybrać, żeby rywalizować na płaskich trasach a gdzie można się sprawdzić na górskich podejściach? Przybliżamy kalendarz zawodów na tok 2020.

Górski półmaraton na rozpoczęcie sezonu

Sezon startowy rozpocznie się od mocnego akcentu: 21 marca w Prudniku na Opolszczyźnie zainaugurują go 2. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Półmaratonie Górskim Nordic Walking. Ubiegłoroczny debiut tej imprezy został oceniony bardzo pozytywnie, zarówno pod względem organizacji, sędziowania, jak i stopnia trudności trasy. Ta dała zawodnikom popalić.

W tym roku na starcie stanie wielu utytułowanych zawodników a rywalizacja zapowiada się naprawdę ostro. Jej przebiegu dopilnują sędziowie z Polskiego Zrzeszenia Sędziów Nordic Walking. Dla mniej zaawansowanych zawodników przewidziano rajd na dystansie 5 km. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wesoły Borsuk Team.

Więcej informacji: TUTAJ

Rejestracja: TUTAJ


Wiosenny klasyk, czyli mistrzostwa kraju na królewskim dystansie

To już zawody dla najwytrwalszych – przejście 42,195 km prawidłową techniką nordic walking to nie lada wyzwanie. W Jastrowiu co roku spotykają się ci, którzy rywalizują o mistrzowskie tytuły oraz ci, którzy walczą o swoją życiówkę lub ukończenie najdłuższego dystansu w życiu. Na szczęście do wyboru jest też sztafeta. Czteroosobowe zespoły damskie, męskie oraz mieszane także rywalizują o mistrzowskie tytuły i walka ta zazwyczaj przynosi więcej emocji niż zmagania indywidualne.

Od kilku lat w imprezie mogą uczestniczyć drużyny młodzieżowe, które łącznie pokonują półmaraton. Dodatkowo odbywa się rajd na dystansie 4,2 km.

Trasa jest bardzo przyjazna dla zawodników – leśna, płaska, o miękkiej nawierzchni. Rywalizacji pilnują sędziowie Polskiej Federacji Nordic Walking, która jest organizatorem wydarzenia. Start 4 kwietnia 2020.

Więcej informacji oraz zapisy: TUTAJ


Puchar Polski

To już jedenasty sezon cyklu. Przez lata zmieniało się wiele, ale stałe pozostały zasady klasyfikacji oraz trzy dystanse do wyboru. Wszystkie zawody są sędziowane i odbywają się w różnych częściach Polski. Główny cykl w tym roku składa się z siedmiu etapów i zainaugurują go zmagania w Mielnie, które odbędą się 2 maja. Dalej czekają nas imprezy w Kolbuszowej, Wejherowie, Polanicy-Zdroju, Osielsku, Potęgowie i Hajnówce.

Podczas każdego etapu zawodnicy mogą rywalizować na trzech dystansach: 5 km, 10 km oraz w półmaratonie. Zbierają punkty w systemie pucharowym (100 pkt za pierwsze miejsce w kategorii, 80 za drugie, 70 za trzecie itd.). Po ostatnim etapie nagrodzeni zostają zdobywcy największej liczby punktów w całym cyklu. Klasyfikacje są prowadzone w kategoriach wiekowych.

Dodatkowo przewidziano sześć etapów Pucharu Regionalnego, które odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, Białym Borze, Tarnowskich Górach, Wągrowcu, Skrwilnie i Śremie. Tutaj do wyboru są dystanse 5 i 10 km. Cykl ma odrębną klasyfikację generalną, ale pojedyncze zawody punktują też w Pucharze Polski – mają jednak dziesięciokrotnie mniejszą wagę (10 pkt za 1 miejsce).

Harmonogram, regulaminy oraz zapisy: TUTAJ 


Polska gospodarzem Mistrzostw Świata w Nordic Walking

Organizowane przez ONWF mistrzostwa globu odbędą się w polskim Bełchatowie. Polska zostanie ich gospodarzem po raz drugi - dwa lata temu impreza odbyła się w Mosinie k.Poznania. Rywalizacja będzie dwudniowa. W sobotę 20 czerwca zaplanowano eliminacje na dystansach 5 i 10 km, w niedzielę 21 czerwca finały tych konkurencji oraz start w półmaratonie (bez kwalifikacji). Impreza jest częścią Pucharu Świata.

Więcej informacji oraz zapisy: TUTAJ


Mistrzostwa Polski – zawsze w Osielsku

Jeden z etapów Pucharu Polski odbywa się zawsze w randze mistrzostw kraju. Od lat jest to tradycyjnie Osielsko, nazywane stolicą tej formy aktywności. Nie bez powodu – trasa etapu jest wyjątkowo przyjazna, w całości nieutwardzana i leśna. Na początku sierpnia do Osielska ściągają zawodnicy z całego kraju, także ci, którzy nie uczestniczą w całym pucharowym cyklu. Nic dziwnego, że właśnie tutaj padają rekordy frekwencji. Zawodnicy o mistrzowskie tytuły walczą na dystansach 5 i 10 km oraz w półmaratonie (rejestracja na stronie Pucharu Polski - patrz wyżej)


Górskie Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa w Hill Nordic Walking – jak zawsze w Krynicy

Jeśli chodzi o mistrzowskie tytuły na górskich trasach, tutaj też od lat nic się nie zmienia. Gospodarzem jest Krynica-Zdrój a organizatorem Fundacja „Festiwal Biegów”. Zawodnicy mają do wyboru dwie techniczne konkurencje, obie w randze mistrzostw kraju.

W sobotę 12 września odbędą się Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Ich uczestnicy będą mieli do pokonania mierzącą 5 km trasę wytyczoną na zboczach Góry Parkowej. Brzmi niewinnie, ale potrafi dać w kość. Dodatkową trudnością jest zmienna nawierzchnia: trawa, kamieniste i błotniste ścieżki a nawet asfalt i kostka brukowa.

W niedzielę 13 września odbędzie się młodsza z konkurencji, czyli Mistrzostwa Polski w Hill Nordic Walking. By je ukończyć, należy zdobyć szczyt Jaworzyny. Trasa nie jest długa (zaledwie 2,6 km), ale bardzo wymagającą: aż 470 m przewyższenia!

Nad przebiegiem zawodów czuwają sędziowie a organizator przewidział dla najlepszych nagrody finansowe.

Szczegółowe informacje: TUTAJ i TUTAJ.

Rejestracja: TUTAJ


Mistrzostwa dla najwytrwalszych – ultradystans w Lublińcu

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę września w Lublińcu na Śląsku odbędą się Mistrzostwa Polski w Ultramaratonie Nordic Walking – indywidualne oraz sztafetowe (4 x 14 km). To młoda impreza, która dwoma dotychczasowymi edycjami. Cała trasa prowadzi leśnymi drogami, jest niemal płaska. Pilnują jej sędziowie a do dyspozycji uczestników są dwa punkty żywieniowe. W ubiegłym roku swoich sił w tej imprezie spróbowała Patrycja Bereznowska.

Regulamin oraz zapisy: TUTAJ


Puchar i Mistrzostwa Europy

W tym roku po raz kolejny odbędzie się ENWO European Cup, który skupia zawody organizowane przez europejskie federacje NW w jeden cykl. W tegorocznym zabraknie austriackiego etapu, dołączy za to drugi niemiecki – w Norymberdze. Tam też odbędą się mistrzostwa kontynentu na dystansie półmaratonu (12.09.2002).

Mistrzostwa na krótszych dystansach zostaną rozegrane w niemieckim Roding (10 km 16.05.2020) i włoskim Tirano (5 km 5.09.2020). Puchar wystartuje 16 maja a zakończy się 13 września. Jego uczestnicy odwiedzą Słowenię, Niemcy, Polskę i Włochy. Polski etap zaplanowano tym razem w Wejherowie – na 21.06.2020.

Kalendarz: TUTAJ

Puchar Świata

Kolejny międzynarodowy cykl to Nordic Walking World Cup, którego zawody zaplanowano w Hiszpanii, Finlandii, Rosji, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Izraelu i Maroku. Polski etap odbędzie się 20 i 21 czerwca w Bełchatowie i ma być jednocześnie mistrzostwami świata. Znamienne, że w tym samym terminie w Polsce odbędzie się Puchar Europy. Zawodnicy mają do wyboru dystanse: 5 km, 10 km oraz 20 lub 21,097 km.

Więcej informacji: TUTAJ 


Alternatywy

Interesującą propozycją jest też Korona Polski rozgrywana w stylistyce średniowiecznych turniejów rycerskich (strona cyklu). Jest organizowana przez grupę Nordic Walking Poland. Skupia zawody w różnych miastach Polski, podzielone na Koronę Północy, Południa, Wschodu i Zachodu. Ich częścią są wspomniane wyżej mistrzostwa w Bełchatowie oraz rywalizacja w Barlinku, nazwana przez organizatorów… mistrzostwami Polski (12.09.2020). Ich finał odbywa się tradycyjnie na bieżni, co jest ewenementem w polskim nordic walking.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce