Mistrzostwa Świata Masters: 41 medali Polaków w Maladze [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w śr., 19/09/2018 - 08:49

Z dobokiem 41 medali wrócili do Polski uczestnicy Mistrzostwa Świata Masters, które odbywały się w Maladze. Co prawda nasi sportowcy wywalczyli mniej krążków niż dwa lata temu w australijskim Perth, ale i tak jest to drugi najlepszy wynik w historii występów naszej reprezentacji.

Mistrzostwa okazały się być bardzo udane dla Marka Dzięgielewskiego. Płońszczanin zdobył dwa złote medale w kategorii M55: w biegu przełajowym na 8 km oraz w półmaratonie. Dodatkowo dołożył też srebro na 10 km w tej samej grupie wiekowej. Na 21 km i 97,5 m uzyskał wynik 1:16:43 wyprzedzając Hiszpana Juana Vazquez Sancheza o prawie 40 sek. W Polsko – Hiszpańskim starciu na „dychę” uległ Francisco Garcia Lopezowi o 5 sek. (34:46).

Dwa lata temu z Perth Patrycja Włodarczyk przywiozła cztery srebrne medale. Tym razem zdołała stanąć na najwyższym stopniu podium, choć zapewne liczyła na więcej. Jaworzanka triumfowała w przełaju na 8 km w kategorii K35. Do tego zdobyła też złoto drużynowo w tej konkurencji razem z Barbarą Żakowiec i Anetą Świtaj. Niestety zwyciężczyni Maratonu Turyńskiego z 2017 roku nie ukończyła biegów na 5000 m i 2000 m z przeszkodami, a na 800 m była dopiero 11. z czasem 2:25.46. Tu wygrała Brytyjka Fiona de Mauny z wynikiem 2:10.24.

Duży sukces odnieśli także nasi przeszkodowcy: Danuta Woszczek i Stanisław Łańcucki. Policjantka z Puław zdobyła złoto na 2000 m z przeszkodami w kategorii K40 wygrywając z czasem 7:04.23, co więcej jest to nowy rekord kraju w tej grupie wiekowej. Podobnym osiągnięciem popisał się doświadczony zawodnik ze Stalowej Woli, tyle że w kategorii M60. Pan Stanisław wygrał z wynikiem 7:11.37, co jest nowym rekordem Polski w tej kategorii wiekowej!

Srebro na „belkach” zdobyła także Zofia Więciorkowska, która w kategorii K55 uzyskała czas 8:50.41, tracąc do Włoszki Patrizii Passerini 10 sek. Mieszkająca w USA biegaczka ustanowiła tym samym nowy rekord kraju. Na dystansie 1500 m także ustanowiła rekord Polski czasem 5:40.96. Niemniej wobec mocnej konkurencji ten wynik dał jej dopiero 11. miejsce. Wygrała Sally Gibbs z Nowej Zelandii z rezultatem 4:54:96.

• Wiesław Musiał M60 - trójskok - 11.46

Jak to na mistrzostwach świata, poziom rywalizacji był wysoki i nie zabrakło rekordów globu. Kanadyjka Carol LaFayette-Boyd ustanowiła nowy rekord świata na dystansie 200 m w kategorii K75, pokonując ten dystans w 31.86. Brazylijczyk Yoshiyuki Shimizu, startujący w grupie M90, ten sam odcinek pokonał w 37.19. Natomiast Japonka Yoko Nakano, czasem 25:40.14 ustanowiła rekord w biegu na 5000 m w kategorii K80.

W sumie w Maladze wystąpiło 99 zawodników z Polski, który zdobyli 14 złotych medali, 13 srebrnych i 14 brązowych. Dla porównana, dwa lata temu w Perth nasi weterani wywalczyli 53 krążki, z czego 19 złotych, a kadra liczyła wówczas 54 osoby.

Pełne wyniki naszych zawodników: TUTAJ

Kolejne Mistrzostwa Świata Masters odbędą się w 2020 roku w Toronto. A już w przyszłym roku najlepsi weterani przyjadą do Torunia aby wziąć udział w Halowych Mistrzostwach Świata. Fundacja „Festiwal Biegów” jest patronem biegu na 10 km imprezy, w którym wystartują m.in. zwycięzcy Mistrzostw Polski Masters w biegu na 10 km z Krynicy-Zdroju (Życiowa Dziesiątka).