MŚ w biegu Długodystansowym za nami

Opublikowane w pon., 05/08/2013 - 13:25

W miniony weekend na trasie 5. Maratonu Karkonoskiego zostały rozegrane 10. Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. 86 zawodniczek i zawodników pobiegło po skróconej trasie ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

Zmiana była wynikiem trwającego na Śnieżce remontu, niemniej nie przeszkodziło to biegaczom w zaciętej rywalizacji. Przez większość rywalizacji wśród Panów prowadził Mitja Kosovejl, wicemistrz z zeszłego roku i  Jonut Zinca, rumuński biegacz mieszkający i trenujący w górzystej części Hiszpanii.

Na ostatnich metrach przed metą do rywalizacji włączył się Walijczyk Andriew Davies. Davies po 30 km był na dziewiątej pozycji. Bezpośrednią walkę o miejsce na podium nawiązał 300 m przed Szrenicą. Ostatecznie wśród panów zwyciężył Mitja Kosovelj z czasem 3:07:36. ? Myślę, że możliwe będzie zrobienie czasu pomiędzy 3:06:00 a 3:10:00 - mówił Kosovelj dzień przed wyścigiem. Swoje przypuszczenia potwierdził.

Drugi na mecie był Andrew Davies ze stratą 6 minut i 3 sekund do zwycięzcy. Inout Zinca ostatecznie przybiegł trzeci. Na trasie zabrakło faworyta zawodów Marco de Gaspieri. Dzień przed startem, w czasie rozpoznawania trasy nabawił się kontuzji. Na starcie pojawił się tylko po to, by życzyć innym zawodnikom powodzenia.

- To było trudne do zniesienia. Nabawiłem się kontuzji kilka godzin przed najważniejszą imprezą tego roku. Muszę się po tym pozbierać i spróbować kolejnego startu - napisał De Gaspieri na twitterze po karkonoskich zawodach.

- Bardzo żałuję, że Marco nie mógł pobiec. Uważam, że gdyby wystartował, mielibyśmy szanse zobaczyć czasy poniżej 3 godzin - powiedział Robert Gudowski, organizator zawodów.

Pierwszy z Polaków na Szrenicę wbiegł Marcin Świerc. Zajął dziewiąte miejsce z czasem 3:21:10.

Wśród pań zwyciężyła faworytka Antonella Confortolla. Włoska biegaczka narciarska prowadziła od startu do mety.  Wicemistrzynią została inna Włoszka Ornella Ferrara.  Kibiców najbardziej ucieszyło trzecie miejsce Anny Celińskiej.

W ramach zawodów była prowadzona również klasyfikacja dla Maratonu Karkonoskiego, w którym wzięło udział 594 biegaczy.

Następne mistrzostwa odbędą się 16 sierpnia 2014 w Springs w stanie Kolorado.

Wyniki najlepszych Polaków w V Maratonie Karkonoskim - klasyfikacja Mistrzostw Polski: