Najszybsi bracia Europy gwiazdami przełajowych ME


Rekordowa liczba 576 zawodników i zawodniczek z 37 państw znalazła się na liście startowej Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych, które odbędą się w niedzielę 10 grudnia w słowackim Šamorín. Gwiazdami imprezy będą Jakob, Filip i Henrik Ingebrigtsen. 

Grunt to rodzinka śpiewał kiedyś Stanisław Grzesiuk. Słowa warszawskiego barda idealnie opisują skład reprezentacji Norwegii. Występ trójki braci to pierwszy taki przypadek w historii czempionatu. 

Jakob będzie bronić tytułu w kategorii U20 (dystans 6.28 km), wywalczonego przed rokiem w wieku zaledwie 16 la w Chia na Sardynii. "Jakob Ingebrigtsen - ostatnia nadzieja białych?" - pytaliśmy po tamtym starcie. Nieprzypadkowo. W kolejnych miesiącach nastolatek zachwycał lekkoatletyczny świat. 

Podczas mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene Jakob pobił dwa rekord świata szesnastolatków na milę. Wynikiem 3:58.07 został najmłodszym zawodnikiem w historii, który pokonał ten klasyczny dystans w mniej niż 4 minuty. Zdobył też dwa medale Młodzieżowych ME U20 w Grossetto (na 5000 m i 3000 m z przeszkodami). W sierpniu tego roku młodzian startował w Polsce, wygrywając bieg na 1500m podczas Memoriału Janusza Sidły w Sopocie.

Trzy miesiące temu Jakob skończył 17 lat. W Samorin zmierzy się m.in. z Rumunem Dorinem Andrei Rusu (brąz i złoto w Grosetto).

Filip i Henrik wystartują w Šamorín na głównym dystansie (10,18 km). Filip ma już na swoim koncie brąz MŚ z Londynu i złoto ME z Amsterdamu na 1500 m, Henrik - złoto z Helsinek, srebro z Zurychu i brąz z Amsterdamu na tym samym dystansie. 

Z całej trójki braci największe doświadczenie w przełajach ma ten średni - Henrik. W 2011 i 2012 r. zdobywał złote medale ME młodzieżowców (indywidualnie i w drużynie). Dodajmy, że w 2012 roku złoto wśród juniorów (U23) zdobył Szymon Kulka. 

Kogo jeszcze zobaczmy w Šamorín?

W biegu seniorów pobiegną obrońcy tytułów sprzed roku - Arasa Kaya'e i Yaseminn Can z Turcji. Wystartuje także Brytyjczyk Dewi Griffiths, który zachwycił podczas maratonu we Frankfurcie. 

Dewi Griffiths zachwycił we Frankfurcie. Na co dzień...

Głównymi kandydatami do medali w kat. U23 są Niemki: Konstanze Klosterhalfen (dwa razy wygrywała kat. U20) i Alina Reh, a wśród mężczyzn: Hiszpan Carlos Mayo i Włoch Yemaneberhan Crippa (drugie i trzecie miejsce przed rokiem). W kat. U20 faworytkami są Szwajcarka Delia Sclabas, mistrzyni Europy z Grosseto, i Brytyjka Harriet Knowles-Jones (brąz w Chia).

W Šamorín zobaczymy 14 zawodników z Polski - 2 seniorów (Katarzyna Rutkowska i Robert Glowala) oraz 12 juniorów. Polacy wystartują w sześciu konkurencjach indywidualnych i dwóch drużynowych. 

Zdobyła złoto MP i... nie pojedzie na ME. Jest kadra na Samorin

W rywalizacji zespołów liczone będą 3 najlepsze wyniki reprezentantów danego kraju. W imprezie zadebiutują zespoły sztafetowe.  

Transmisję "na żywo" z imprezy będzie można śledzić na stronie internetowej European Athletics. Podsumowanie imprezy jeszcze w weekend na naszych stronach. 

red. 


Polecamy również:


Podziel się: