Nie ma zysków, nie ma korzyści. Znika impreza na tysiące biegaczy


Opublikowane w śr., 09/01/2019 - 08:40

Jeśli wciąż myślicie, że duże imprezy biegowe finansują się same, choćby z wpisowego biegaczy, jesteście w błędzie. W USA odwołano właśnie imprezę z blisko 15-letnią tradycją, która w ostatniej edycji zgromadziła ponad 7,5 tys. uczestników.

Na początku stycznia organizatorzy półmaratonu Navy-Air Force Half Marathon w Waszyngtonie ogłosili, że tegoroczna, planowana na 15 września kolejna edycja imprezy nie dojdzie do skutku. Jak wyjaśnili w oświadczeniu gospodarze półmaratonu - w programie imprezy był także towarzyszący bieg na 5 mil - nieoficjalnie decyzję podjęto tuż po zakończeniu ubiegłorocznej edycji, wobec braku realnej szansy na zmianę sytuacji finansowej wydarzenia. 

– Bieg nie przynosił zysków, więc jego dalsza organizacja nie przynosiłaby żadnych korzyści – stwierdził w rozmowie z City Paper oficer prasowy Marynarki Wojennej w okręg Waszyngton Ed Ziegler. Dodał, że na decyzje nie wpłynęły bieżące nakłady finansowe US Navy na funkcjonowanie marynarki w Waszyngtonie, a impreza była finansowana z innych środków. Wpisowe do półmaratonu kształtowało się na poziomie 80 dolarów (wojskowi) i 90 dolarów (cywile), do biegu na 5 mil - 45 dolarów (wojskowi) i 50 dolarów (cywile) - wszystkie kwoty w najniższym progu opłat startowych. 

Biegacze, którzy chcieli wystartować w Waszyngtonie a którzy wnieśli już opłatę startową, odzyskają wpłacone pieniądze. Strona biegu i formularz rejestracyjny zostały już wygaszone.

Navy-Air Force Half Marathon był jednym z najciekawszych biegów ulicznych w mieście Waszyngton. Bieg na głównym dystansie prowadził wzdłuż słynnych pomników II Wojny Światowej, Weteranów Wojny Koreańskiej, Thomasa Jeffersona, Abrahama Linconla czy cmentarza wojskowego w Arlington. Uczestnicy biegli wzdłuż rzeki Potomac, przekraczając ją m.in. słynnym Mostem Pamięci (Memorial Bridge).

Trasa półmaratonu posiadała atest USATF, a uczestnicy rywalizowali m.in. o minima na Maraton Bostoński. Towarzysząca „piątka” (milowa) także spełniała standardy amerykańskiego związku lekkiej atletyki. Na mecie czekały m.in. wyjątkowe, pamiątkowe medale. Imprezie towarzyszyły targi expo.

Ostatnimi zwycięzcami Navy-Air Force Half Marathon zostali Jefrey Stein (1:10:20) i Lindsay Carrick (1:20:57).

Decyzja o odwołaniu imprezy zasmuciła miejscowych biegaczy czy wolontariuszy. Dla wielu był on obowiązkową pozycją w kalendarzu startów, tak z uwagi na ideę jak i „doskonałą” organizację. Wielu apelowało o rozpisanie kampanii crowfundingowej, która pomogłaby zebrać środki do przeprowadzenia ich „ulubionego” czy „ukochanego” biegu. Bezskutecznie. Impreza znika z biegowego kalendarza.

red.


Polecamy również:


Podziel się: