Nie tylko dla roślinożerców. Atrakcje Biegu Wegańskiego!

 

Nie tylko dla roślinożerców. Atrakcje Biegu Wegańskiego!


Opublikowane w pt., 18/05/2018 - 10:57

Za oknem pełnia wiosny (ostatnio dosyć mokrej), pora zatem na tradycyjny majowy Bieg Wegański w Warszawie, który wieńczy Ogólnopolski Tydzień Wege. Na biegaczy czeka piękna nadwiślańska ścieżka, dystanse od 2,5 do 21,1 km oraz jeden z największych w Polsce targów z kuchnią roślinną - Zabiegany Targ Wegański.

Zapowiada się naprawdę PYSZNE BIEGANIE!

8. Bieg Wegański odbędzie się w niedzielę 20 maja 2018 r. Na błoniach przy Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się całodniowy piknik dla biegaczy oraz wszystkich, którzy lubią smacznie, ciekawie i zdrowo zjeść.

UWAGA!!! BIEG JEST NIE TYLKO DLA WEGAN! A nawet nie przede wszystkim dla wegan, bo przy okazji imprezy organizatorzy mają nadzieję przekonać mięsożerców do przynajmniej spróbowania wegańskiego trybu życia. Bo wege to nie tylko kuchnia i dieta, to także cała filozofia i styl życia. Jak mówią: „Biegamy, jemy rośliny, a przede wszystkim komunikujemy, że wybór diety to nie tylko kwestia własnego zdrowia. To nawet nie tylko kwestia zdrowia/cierpienia zwierząt, to kwestia przede wszystkim przyszłości naszej planety. Wyżywienie rosnącej populacji, realne zagrożenie dla środowiska (wg raportu ONZ FAO ponad 20% emisji gazów cieplarnianych jest efektem przemysłu hodowlanego), skażenie i brak wody pitnej to wątki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze: kotlet czy soczewica” – mówi Violetta Domaradzka, dyrektor Biegu Wegańskiego.

Po pierwsze: BIEGAMY!

Do wyboru 3 dystanse: 5 i 10 km oraz popołudniowy półmaraton, czyli 21,097 km. Przewidziany jest również dystans 2,5 km jako bezpłatny Rodzinny Bieg po Zdrowie. Trasy wszystkich biegów prowadzą pięknymi, miękkimi ścieżkami wzdłuż brzegów Wisły. To okazja, by poznać tę zieloną i dziką część Warszawy i odkryć, jak uniknąć asfaltu nie ruszając się z miasta. W lasach wzdłuż ścieżki znajdują się cenne dla przyrody obszary lęgowe ptactwa.

Rozgrzewkę poprowadzą Oktawia Nowacka i Iwona Guzowska, które zobaczymy też na trasach Biegu Wegańskiego. Będzie można tam spotkać także aktorkę Paulinę Holtz, posłankę Joannę Muchę, blogerkę i autorkę książki SLOW LIFE Joannę Glogazę, dziennikarza sportowego Piotra Falkowskiego z Festiwalu Biegowego, właścicielkę sieci wegańskich restauracji „Tel Aviv” Malkę Kafkę oraz Przemka Ignaszewskiego, który prowadzi popularny blog VEGENERAT.

Organizatorzy gorąco zachęcają do startu w przebraniu. Dla najciekawiej przebranych uczestników są przewidziane nagrody i pamiątkowe statuetki. W kolorowych strojach pobiegną również Zające czyli pacemakerzy, którzy zadbają o dotarcie wszystkich do mety w wyznaczonym czasie. To ważne, ponieważ wśród uczestników Biegu jest wielu debiutantów i osób, które na co dzień nie biegają, chcą jednak wystartować “dla idei”. Wśród Zajęcy m.in. Piotr Falkowski i Kamil Dąbrowa, redaktor naczelny sieci stacji Meloradio.

W miasteczku Biegu Wegańskiego znajdzie się też stoisko 9 Festiwalu Biegowego, na którym będzie można zapisać się ze specjalną zniżką na start/starty w Krynicy-Zdroju. 

Idea Biegu Wegańskiego, czyli połączenie sportu i kuchni roślinnej, w szczególny sposób spełni się na mecie. Tam na wszystkich czeka wegańskie Kasza Party, czyli posiłek regeneracyjny, przygotowany na bazie certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego. Można będzie w ten sposób przekonać się organoleptycznie o smakach i różnorodności wegańskiej kuchni.

Równolegle odbędą się także Biegi Dzieci w czterech grupach wiekowych na dystansach od 400 do 1600 metrów. Wspólne bieganie dzieci i rodziców oraz kolorowe przebrania obu grup nadają wydarzeniu szczególny koloryt.

Po drugie: ROZMAWIAMY!

Nowością w tegorocznym BW jest KWADRANS Z… - seria spotkań ze znanymi i lubianymi postaciami świata sportu, medycyny, nauki i ekologii, aktywistami na rzecz zwierząt oraz popularnymi blogerami kulinarnymi i autorami książek. Udział wezmą m.in. ortopeda dr Piotr Tarkowski, dietetyczka i prezeska Fundacji Szczęśliwi bez Cukru Małgorzata Sobczyk, socjolog Jarosław Urbański, restauratorka Malka Kafka i bloger Vegenerat. Wstęp - bezpłatny i bez rejestracji, przy wejściu na symboliczną złotówkę będzie czekała puszka Schroniska w Korabiewicach.

Po trzecie: DZIAŁAMY!

Bieg Wegański ma także ważny aspekt charytatywny i proekologiczny. Będzie można wesprzeć Schronisko w Korabiewicach (trafi tam także 5 złotych z każdego opłaconego pakietu startowego).

Można pobiec z psem! Na dystansie 5 km przewidziana jest nawet odrębna klasyfikacja zawodników w tej kategorii.

Można też adoptować psa! Na linii startu stanie (uwaga!) 70 wolontariuszy z psami ze Schroniska na Paluchu. Każdy z psiaków może zostać Twoim towarzyszem, a przedstawiciele Palucha chętnie opowiedzą o adopcji oraz pracy wolontariuszy w schronisku.

Przeszkadzają Ci śmieci nad Wisłą? Pomóż sprzątać! W przeddzień biegu, w sobotę 19 maja, odbędzie się wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek na Bielanach i Żoliborzu w ramach akcji „Zabiegam o czystą Warszawę”. Można też przynieść elektroodpady i zużyte telefony, którymi zajmie się wspierająca akcję specjalistyczna firma. Dla dzieci są też przewidziane warsztaty ekologiczne.

Po czwarte: JEMY!

Ważnym punktem Biegu Wegańskiego jest od lat Zabiegany Targ Wegański z pysznymi i różnorodnymi daniami kuchni roślinnej z całego świata. Na Targu będzie można smacznie zjeść na słodko i na wytrawnie. Będą lody, baklawa, kuchnie indyjska i libańska, a także swojskie pierogi. Targ daje też okazję skorzystania z porad dietetyka i fizjoterapeuty oraz bezpłatnego masażu.

WIĘCEJ INFORMACJI

GALERIA z poprzednich biegów

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce