Nie zwycięstwo a zdrowie kolegi. Wzorowa postawa młodego biegacza! [ZDJĘCIA]


Wielkie nazwiska, uczeń w karetce, pomylona trasa, walka o miejsca i bohater, który zrezygnował ze zwycięstwa. Tak przebiegała w weekend w Warszawie biegowa rywalizacja ok. 160 uczniów z 16 szkół im. Józefa Piłsudskiego.

Zaczęli od Mili Niepodległości. Ten bieg był zainaugurował tegoroczny, rekordowy 29. Bieg Niepodległości w Warszawie.

Rozpoczął się jako mila, ale zakończył jako Młodzieżowy Bieg o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wszystko dlatego, ze skupieni na rywalizacji i chęci zwycięstwa uczniowie... nie zauważyli gdzie pojechały prowadzące ich pojazdy.

W efekcie skręcili przed czasem i pokonali o połowę krótszy dystans niż planowano. Nie zaważyło to na kwalifikacji, bo cała grupa młodych biegaczy obrała ten sam wariant trasy. Warunki biegu były więc dla wszystkich takie same.

Puchar Ministra trafił w ręce Julii Zegan z Warszawy oraz Krzysztofa Różnickiego z Sierakowic. Drużynową rywalizację wygrali ze Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach.

Biegający uczniowie mieli w tym dniu doborowe towarzystwo. Rozgrzewkę prowadził Jan Marchewka - zwycięstwa pierwszej edycji Biegu Niepodległości. Wraz z nim w imprezie wzięli udział: Bogusław Mamiński - wicemistrz świata z 1983 roku na 3000 m z przeszkodami oraz rzadko widziany w Polsce były (1990 r.) rekordzista kraju w maratonie (2:09.41) Antoni Niemczak.

Uczniowie po przekroczeniu linii mety nie mieli czasu na długi odpoczynek. Jeszcze tego samego dnia sprawdzali swoją formę w Teście Coopera, a w niedzielne przedpołudnie przyjechali do Centrum Olimpijskiego, by wystartować w Mili Olimpijskiej. Tę rywalizację wygrali w kategoriach wiekowych Julia Zegan i Maciej Bielski (ze SP nr 94 w Warszawa) oraz Antonina Król i Krzysztof Różnicki (SP Sierakowice). W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 41 w Częstochowie.

Jednak to nie zwycięzcy byli tego dnia najważniejsi. Jakub Kozak ze SP. im. Józefa Piłsudskiego w Mełgwi był w ścisłej czołówce. Mógł ten bieg wygrać, ale gdy zobaczył, że jeden z uczniów nie może dalej biec, zrezygnował z walki o miejsce. Całą energię włożył w jak najszybszy powrót na metę i zawiadomienie nauczyciela oraz ratowników medycznych o problemie.

Poszkodowanemu nic poważnego się nie stało. Wymagał jednak pomocy medycznej. Trzeba też przyznać, że kondycją wykazał się nauczyciel, który zdenerwowany sytuacją również pokonał biegiem dystans do ucznia i z powrotem. Jakub Kozak za swoją postawę otrzymał specjalną nagrodę „Fair Play”.

- Tak, mogłem to wygrać - przyznał bohater biegu.

W niedzielę uczniom również towarzyszyła zasłużona dla sportu osoba. - Postawcie sobie taki sam cel, jak ja, gdy byłam w waszym wieku - powiedziała brązowa medalistka olimpijska, mistrzyni świata z 2007 r. i dwukrotna wicemistrzyni świata Zofia Klepacka i wystartowała młodzieżową Milę Olimpijską.

IB


Polecamy również:


Podziel się: