Noc, Zima, Góry na Biskupiej Kopie [ZDJĘCIA]

 

Noc, Zima, Góry na Biskupiej Kopie [ZDJĘCIA]


Opublikowane w śr., 13/03/2019 - 09:13

Podsumowanie kolejnego etapu cyklu nocnych zimowych wejść nordic walking na polskie szczyty pióra Pauliny Ruty, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, koordynatorki cyklu.

Paulina Ruta: - Spotkaliśmy się w sobotę 9 marca o 17.00 w Jarnołtówku, przy hotelu Ziemowit. Na miejsce startu przybyła liczna grupa ok. 70 osób z różnych zakątków Polski. Stawiły się rodziny z dziećmi, osoby starsze, ale też sporo młodzieży. Celem wszystkich było zdobycie nocą wyjątkowego szczytu Gór Opawskich, położonego na czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim -Biskupiej Kopy.

Po odprawie technicznej, sprawdzeniu obecności i rozdaniu identyfikatorów, rozpoczęliśmy nocną wędrówkę. Początkowo czołówki nie były nam potrzebne, włączyliśmy je dopiero po kilkudziesięciu minutach marszu. Tej nocy bardzo mocno wiało, a połamane drzewa na trasie nie napawały uczestników optymizmem. Szczęśliwie wszyscy dotarliśmy do naszego punktu pośredniego-Schronisko PTTK Na Biskupiej Kopie, gdzie zrobiliśmy krótką przerwę. Osoby korzystające z noclegu w schronisku miały teraz czas, by się zameldować, a pozostali przekąsić jakiś drobny posiłek.

Po 20.30 wystartowaliśmy zdobywać szczyt Biskupiej Kopy. Nocą, w pozostałościach twardego śniegu, lasem... maszerowaliśmy razem na górę. Zdobyliśmy szczyt. Widoczność tej nocy była wyjątkowo dobra.

Po zejściu do schroniska, późnym wieczorem nastąpiła część oficjalna finału, czyli wręczenie uczestnikom wyróżnień - odznaki Nocnego, Zimowego Zdobywcy oraz puchary za akcję „Złap wschód!”. Nie zabrakło nagród specjalnych dla najliczniejszych rodzin z dziećmi.

Grupa zaledwie kilku śmiałków otrzymała złote odznaki Nocnych, Zimowych Zdobywców - by je otrzymać musieli wziąć udział we wszystkich czterech nocnych zdobyciach. Pozostali wg punktacji otrzymali odznaki srebrne i brązowe. By otrzymać srebrną odznakę, należało stawić się 3 razy, brąz - 2 razy i mniej).

Wszystkim dzieciom organizatorzy zawyżyli nieco punktację i przyznali jednogłośnie srebrne odznaki - za wytrwałość, odwagę i chęci. Każdy uczestnik podczas finału otrzymał (oprócz odznaki) certyfikat uczestnictwa potwierdzający udział.

W tym roku w ramach cyklu NZG zdobywaliśmy 4 szczyty położone na Głównym Szlaku Sudeckim: Izerski Stóg - inauguracja z Gościem Specjalnym Rafałem Fronią, Wielką Sowę - gdzie przeprowadziliśmy dodatkową, poranną akcję marszobiegu w strojach kąpielowych na szczyt, Jawornik Wielki - chyba najbardziej ekstremalne wejście z uwagi na panujące, bardzo trudne warunki na trasie, zlodzony, wysoki śnieg) oraz Biskupią Kopę - gdzie nastąpił finał.

Ponadto w ramach cyklu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 4. Biwaku Zimowym Noc, Zima, Góry - zimowa wędrówka, który w tym roku odbył się w Międzygórzu. Wszyscy uczestnicy spali w namiotach i przemierzyli razem ponad 60 km tras w okolicy Masywu Śnieżnika - głównie szlak czerwony. Naszym Ambasadorem tej edycji był Jakub Kowalski, który przeszedł cały Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza w 12 dni i towarzyszył nam w spotkaniach, doradzał, dyskutował, bowiem wśród uczestników byli tacy, którzy chcieliby przejść cały GSS w przyszłości i poszukiwali porad i praktycznych informacji.

W tym roku w każdym jednym nocnym spotkaniu udział wzięło od 60 do 100 osób. Każdorazowo limit uczestników wynosi 100.

Organizatorem cyklu Noc-Zima-Góry jest od 6 lat Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking (www.psnw.pl, www.noczimagory.pl). Partnerem cyklu jest polska firma Cartpoland - producent kart plastikowych, która wykonuje dla nas piękne identyfikatory uczestnictwa. Cykl odbył się w ramach autorskiego projektu PSNW pn. „Nordic Walking-turystycznie!” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dziękuję wszystkim Zdobywcom za udział w NZG! Było mi niezmiernie miło Was spotkać, razem wędrować, z Wami rozmawiać... Cykl powstał po to, by wspólnie przełamywać ludzkie bariery poprzez nocne, zimowe zdobycia szczytów, pokazywać Wam piękną Polskę i niepoznane dotąd przez Was zakątki - razem raźniej! Edukować i integrować. Oczywiście kije do nordic walking to element nieodzowny, pozwalający na odciążenie stawów i zaangażowanie do 90% mięśni podczas marszu!.

Dziękuję w tym miejscu przede wszystkim Kubie Kowalskiemu za pomoc w przeprowadzeniu wszystkich tras cyklu oraz biwaku zimowego oraz instruktorowi PSNW Januszowi Olejnikowi za wsparcie w najbardziej nieoczekiwanych momentach...

Kolejny cykl już od stycznia 2020. Naszym hasłem w sezonie 2020 będzie Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Nieoficjalnie wiemy, że zdobędziemy Klimczok, Jaworzynę Krynicką, pojawimy się na Turbaczu... Zapisy ruszą wczesną jesienią 2019. Zapraszamy do udziału.

Strona cyklu: www.noczimagory.pl

Paulina Ruta, PSNW

fot. arch. PSNW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce