Nowa odsłona Golden Trail World Series 2020 – więcej pieniędzy i emocji


Opublikowane w pt., 15/11/2019 - 08:37

Prestiż, sława i spore pieniądze czekają na najlepszych biegaczy na świecie. W nowej edycji biegowej Ligi Mistrzów organizatorzy zapowiadają zmiany regulaminowe, nowe zasady naliczania punktów i rygorystyczne badania antydopingowe. Wielki finał Golden Trail World Series zaplanowano w agrentyńskiej Patagonii.

W 2019 roku najlepsi na świecie biegacze górscy na dystansach zebrali się, by ścigać się w sześciu najbardziej prestiżowych biegach górskich na świecie w ramach Golden Trail World Series. 10 najlepszych mężczyzn i kobiet – do klasyfikacji liczone były trzy najlepsze występy danego zawodnika –  zdobyło miejsca w Wielkim Finale, który odbył się w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Poziom finału był niezwykle wysoki, a zwycięzcy: Kilian Jornet i Judith Wyder przypieczętowali dominacje w całym cyklu.

Miniona edycja to także wzrost i tak już wysokiego poziomu sportowego cyklu. 14 z 20 najlepszych biegaczy według rankingu ITRA (kategoria S) uczestniczyło w całej serii, a w przypadku kobiet było to siedem zawodniczek. GTWS to również ogromna praca nad komunikacją medialną. Bezpośrednie transmisje z zawodów, zapowiedzi czy wreszcie produkcje siedmiu filmów podsumowujących poszczególne zawody, trafiło do mediów społecznościowych i telewizji na całym świecie.

W 2020 roku Golden Trail World Series ma nabierze jeszcze większego rozmachu. Zawodnicy będą rywalizowali w sześciu kultowych zawodach:

Zegama - Aizkorri (Hiszpania) - 42,195m/+2736 przewyższenia;

Mont Blanc Marathon (Francja) - 42km/+2780;

Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22km/+1700;

Sierre-Zinal (Szwajcaria) - 31 km/+2200;

Pikes Peak Marathon (USA) - 42 km/+2382;

Ring of Steall Skyrace (Szkocja) - 29 km/+2382.

Wielki Finał odbędzie się w ramach K42 w Villa Angostura (Patagonia) w Argentynie. Przyszłoroczna edycja prawdopodobnie przyciągnie jeszcze więcej biegaczy z elity. Z pewnością sił spróbują biegacze nie kojarzeni do tej pory tylko z górami. Nowe zasady i nagrody pieniężne z pewnością będą dużym magnesem.

Najważniejsze zmiany w edycji 2020

- nagrody pieniężne w ogólnym rankingu wzrosną z 5 tys. euro do 10 tys. euro dla pierwszej piątki zawodników, zawodnicy z miejsca 6-10 dostaną 5 tys. euro.

- punkty z finałowego wyścigu w Argentynie, będą podwojone, a więc ostatni wyścig będzie mógł wywrócić tabelę do góry nogami.

- do wyścigu finałowego zakwalifikuje się 11 najlepszych, a nie jak do tej pory 10 najlepszych zawodników i zawodniczek. Jedenasty zawodnik biegu w Patagonii nie otrzyma więc żadnej gratyfikacji finansowej.

- nagrody pieniężne dla każdego wyścigu w cyklu wynoszą minimum 1000 euro dla pierwszej piątki i minimum 500 euro dla miejsc od 6. do 10.

- bardziej rygorystyczne kontrola antydopingowe

Zmiany mają na celu podniesienie poziomu rywalizacji i zwiększyć emocje w finale, w którym wszystko będzie jeszcze możliwe. Kolejna edycja GTWS zapowiada się ciekawie. Mamy nadzieję, że w rywalizacji o czołowe lokaty będzie walczył Bartłomiej Przedwojewski, a być może też inni nasi reprezentanci.

Spore zmiany czekają również cykle narodowe. Golden Trail National Series zostały zmodyfikowane o nowe biegi, a rywalizacja będzie toczyć się przy zmienionym regulaminie. Do czesko-słowackiej GTNS dołączy po raz pierwszy polska impreza. Szczegóły wkrótce.

Przemysław Ząbecki/materiały organizatora


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce