Nowe Hayward Field… ewoluuje


Opublikowane w czw., 12/07/2018 - 09:31

Ruszyła przebudowa legendarnego stadionu Hayward Field w Eugene, obiektu na którym pracowali i trenowali Bill Bowermann, Phil Knight, Alberto Salazar, Mo Farah czy Galen Rupp. Jednocześnie… zmieniła się nico koncepcja przebudowy.

Jak informuje Uniwersytet Oregoński, zmiany podyktowane są optymalizacją kosztów i zwiększeniem funkcjonalności obiekty. Wg zaktualizowanego projektu północna, otwarta część miski stadionu będzie usytuowana na poziomie gruntu, co pozwoli w przyszłości na łatwiejszą budowę tymczasowych trybun. Pierwotnie planowano, iż część zostanie obniżona.

Pojemność trybun w wariancie podstawowym wzrośnie do 12,5 tys. osób, co wraz z tymczasowymi trybunami pozwoli zwiększyć pojemność obiektu do ponad 32 tys. osób. (pierwotnie 30 tys. osób).

Główna atrakcja obiekty - Bowerman Tower, czyli dziewięciopiętrowy budynek na kształt znicza olimpijskiego, z muzeum Billa Bowermana, została przesunięta na południowy wschód, łącząc się płynnie z nową trybuną.

Zmodyfikowano też sam projekt Hayward Field Museum, w których znajdą się m.in. pamiątki po wszystkich trenerach Uniwersystetu Oregońskiego.

Nowy projekt:

"Stary" projekt:

Koszt przebudowy Hayward Field szacowany jest na 200 mln. dolarów. Projekt wsparło ponad 50 sponsorów, z Philem Knight’em - założycielem firmy Nike, na czele. Przedsiębiorca z własnych środków - aż 500 mln dolarów (!) - wspiera też budowę kampusu naukowego, który zostanie otwarty w tym samym roku, co nowe Hayward Field.

„Najlepsza arena lekkoatletyczna na świecie” – jak twierdzą włodarze University of Oregon – zostanie otwarta na nowo w 2020 r. W 2021 r. stadion będzie gościł uczestników MŚ w Lekkiej Atletyce.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce