O dobowe medale 2019 - we Francji. Polacy wracają do Albi

Opublikowane w wt., 06/11/2018 - 08:51

Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym mają wreszcie gospodarza. W przyszłym roku, doborowe towarzystwo od biegania przez całą dobę pojedzie walczyć o medale do Francji. Wcześniej z organizacji zawodów wycofali się Austriacy.

Zawody odbędą w miejscowości Albi, położonej na północny wschód od Tuluzy. To dobra wiadomość dla naszych biegaczy, bo oksytańskie miasteczko jest szczęśliwe dla Polaków. Dwa lata temu, reprezentacja Polski kobiet została tam drużynowym mistrzem Europy w biegu 24-godzinnym, a indywidualnie Patrycja Bereznowska zdobyła srebrny, zaś Agata Matejczuk brązowy medal. Najlepiej wśród mężczyzn spisał się wtedy Przemysław Basa, który zajął 17 miejsce.

Mistrzostwa Świata odbędą się 26-27 października 2019 roku. To zmiana w kalendarzu, bo pierwotnie zawody, które mieli organizować Austriacy, planowano na maj. Lokalny komitet wycofał się jednak z organizacji imprezy z powodów finansowych.

Ostatnie Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym odbyły się w ubiegłym roku w północnoirlandzkim Belfaście i przyniosły Polsce wielki sukces. Złoty medal wywalczyła Patrycja Bereznowska ustanawiając fenomenalny rekord świata – 259,991 km! A srebrne medale zdobyli Aleksandra Niwińska (251,078 km) i Sebastian Białobrzeski (267,187 km), który przegrał jedynie z Japończykiem Yoshihiko Ishikawą (270,870 km). Wicemistrzami świata zostały także obie polskie drużyny.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ultra (IAU) ogłosiło także gospodarza Mistrzostw Europy w biegu 24-godzinnym w 2020 roku. Zawody odbędą się 19 i 20 września we włoskiej miejscowości San Giovanni Lupatoto, leżącej w prowincji Werona.