Obrońcy tytułu wracają do Bostonu


Organizatorzy 122. Maratonu Bostońskiego poinformowali, że w przyszłorocznej edycji tytułów bronić będą Kenijka Edna Kiplagat i jej rodak Geoffrey Kirui. Bieg zaplanowano na 16 kwietnia 2018 roku.

Edna Kiplagat to dwukrotna mistrzyni świata w maratonie z 2011 i 2013 roku. W sierpniu tego roku w Londynie do swojej kolekcji dołożyła też tytuł wicemistrzowski. Stawała na podium maratonów zaliczanych do cyklu World Marathon Majors. W 2010 roku wygrała w Nowym Jorku, cztery lata później była najlepsza w Londynie.

Zwycięzając w Bostonie przy okazaji debiutowała w najstarszym maratonie świata. Przypomnijmy, że w stolicy stanu Massachusetts uzyskała wynik 2:21:52. Jej rekord życiowy wynosi 2:19:50 z 2012 roku z Londynu.

Geoffrey Kirui to aktualny mistrz świata w maratonie. 24-letni Kenijczyk do Londynu udawał się już jako zwycięzca Maratonu Bostonskiego. Wygraną dał mu czas 2:09:37. Tak jak w przypadku Kiplagat był to też jego debiut w Bostonie. Co ciekawe był to w ogóle jego trzeci bieg na królewskim dystansie w karierze. Debiutował w Rotterdamie w 2016 roku z czasem 2:07:23, co dało mu 3 miejsce. W tym samym roku w Amsterdamie ustanowił rekord życiowy 2:06:27.

- Rok 2017 był dla mnie wspaniały. Cieszę się, że mogę wrócić do Bostonu, aby bronić mojego tytułu. Niezwykła atmosfera, wspaniała historia i legendarna trasa bardzo mi odpowiadają - oświadczył Kirui.

Pozostały skład elity ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach. Kibice w USA spekulują, gdzie powinien wystartować Galen Rupp. Część z nich obstawia właśnie Boston, gdzie tegorocznej edycji Amerykanin zajął drugie miejsce z wynikiem 2:09:58. Czy dojdzie do wielkiego rewanżu, przekonamy się wkrótce.

Maraton Bostoński zaliczany jest do cyklu World Marathon Majors. Trwa jedenasta seria zmagań. Wśród mężczyzn sytuacja jest bardzo wyrównana. Aż pięciu zawodników ma po 25 punktów. Eliud Kipchoge o komplet oczek powalczy w Londynie, a wspomniany Geoffrey Kirui - w Bostonie. Wciąż nie wiemy gdzie pobiegną Kenijczycy Daniel Wanjiru, Geoffrey Kamworor czy Galen Rupp. Wśród pań po 41 punktów mają Kenijka Mary Keitany i Etiopka Tirunesh Dibaba.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: