Oczywista oczywistość? Polskie sztafety 4x400 m z kwalifikacją na HME w Glasgow

 

Oczywista oczywistość? Polskie sztafety 4x400 m z kwalifikacją na HME w Glasgow


Opublikowane w śr., 13/02/2019 - 10:33

Polskie wicemistrzynie świata oraz mistrzowie i rekordziści świata mieliby nie pobiec w Halowych Mistrzostwach Europy? Tak, była taka możliwość. O zakwalifikowaniu narodowych drużyn do rywalizacji decydował bowiem ranking za 2018 r., ale z... otwartego stadionu. Dużo szczęścia miała nasza męska drużyna.

Na bazie ubiegłorocznych wyników Europejska Federacja Lekkoatletyczna stworzyła ranking narodowych sztafet. Czołowa szóstka uzyskała prawo startu w marcowych mistrzostwach w Glasgow.

Najlepszy wynik w sezonie 2018 na stadionie uzyskali Belgowie – 2:59.47, złoci medaliści ME w Berlinie. Polacy uplasowali się na szóstym, a więc ostatnim miejscu dającym przepustkę na HME, z wynikiem 3:02.27 z ME w Berlinie, gdzie nasz zespół zajął piąte miejsce.

Najlepszy wynik wśród kobiet nabiegały Francuski – 3:25.91. Polki były drugie, z wynikiem 3:26.17 uzyskanym także podczas berlińskich mistrzostw, w których wywalczyły złoty medal (pamiętna historia z dwoma startami w ciągu 1,5 godziny Igi Baumgart-Witan i Justyny Święty-Ersetic).

4 marca 2018 r. w Birmingham Polacy ustanowili sensacyjny rekord świata - 3:01.77. Sześć dni później sztafeta Uniwersytetu Południowej Kalifornii uzyskała na halowych mistrzostwach NCAA czas 3:00.77, ale nie został on oficjalnie uznany, ponieważ biegacze nie byli reprezentantami jednego kraju. Na tych samych zawodach jeszcze dwa zespoły pobiegły szybciej niż Polacy. Lepszy od naszej sztafety czas - 3:01.39 - uzyskała jednolita narodowo sztafeta Texas A&M University, ale wynik ten wciąż czeka na ratyfikacje IAAF. Niebawem minie rok od rekordu, co może wskazywać na regulaminowe uchybienia tamtego wyniku.

Szybko, choć nie rekordowo, w Birmingham biegały też nasze panie. Choć w finałowym biegu zajęły trzecie miejsce, wskutek dyskwalifikacji sztafety jamajskiej wskoczyły na wyższy stopień podium. W klasyfikacji medalowej angielskich HMŚ Polacy zajęli trzecie miejsce. Cztery z pięciu medali wywalczyli na bieżni.

W Glasgow liczymy na powtórkę z Belgradu. W 2017 r. biało-czerwoni po raz drugi w historii – po Sidelfingen w 1981 r. – wygrali klasyfikację medalową HME, zdobywając rekordowe siedem złotych medali. W Serbii wywalczyli 12 krążków, czym wyrównali wynik z Rotterdamu z 1973 r.

Halowe Mistrzostwa Europy w Glasgow odbędą się w dniach 1-3 marca. W najbliższy weekend w Toruniu odbędą się 63. Halowe Mistrzostwa Polski.

red.

źródło: European Athletics


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce