Padł rekord Europy na 5000m! [WIDEO]

Opublikowane w pon., 16/07/2018 - 10:54

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem lekkoatletycznych Mistrzostw Europy, formą błysnęła holenderka Sifan Hassan.

Podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie biegaczka Nike Oregon Project uzyskała wynik 14:22.34. Tym samym o ponad sekundę poprawiła ona rekord należący od dekady do kontrowersyjnej Lilii Szobuchowej. Przypomnijmy, że Rosjanka w 2014 została złapana na stosowaniu dopingu, a wszystkie jej wyniki od 2009 zostały unieważnione.

Doskonały wynik Hassan dał jej drugie miejsce w stawce, tuż za Kenijką Hellen Obiri, która dystans pokonała w 14:21.75. Tym wynikiem mistrzyni świata z Londynu objęła prowadzenie na tegorocznych listach.

Zawody w Rabacie nie ułożyły się po myśli jednej z faworytek - Genzebe Dibaby. Etiopka zajęła szóste miejsce z czasem 14:42.98.

25-letnia Sifan Hassan urodziła się w Etiopii. Dziesięć lat temu wyemigrowała do Holandii. W 2013 roku podczas Mistrzostw Europy Młodzieżowców biegach przełajowych wywalczyła pierwszy z wielu medali dla „Oranje”. Dwa lata temu podczas mistrzostw w Amsterdamie zdobyła srebro w biegu na 1500 m, przegrywając tylko z Angeliką Cichocką. Po tamtej imprezie biegaczka zdecydowała się na współprace z trenerem Salazerem i jego grupą.

W 2017 roku wywalczyła brąz Mistrzostw Świata w biegu na 5000 m.

Niebawem dowiemy się na który ze wspomnianych dystansów Hassan zdecyduje się w Berlinie. Ze względów technicznych nie może wybrać obu biegów, bo finały pań na 1500 m i 5000 m rozgrywane są po sobie, ostatniego dnia zmagań.

Before running self time run#nikerunning

Post udostępniony przez Sifan Hassan (@sifanhassan)

Podczas mityngu w Maroko, jedynym Polakiem startującym na bieżni był Marcin Lewandowski, który rywalizował na 1500 m. Halowy mistrz Europy zajął dziewiąte miejsce z czasem 3:35.06. Wygrał Marokańczyk Brahim Kaazouzi z wynikiem 3:33.22, a tuż za nim uplasował się Norweg Filip Ingebrigtsen.