On po raz trzeci, ona z rekordem świata! Oto mistrzowie świata w półmaratonie [WYNIKI]

 

On po raz trzeci, ona z rekordem świata! Oto mistrzowie świata w półmaratonie [WYNIKI]


Opublikowane w sob., 24/03/2018 - 18:43

W sobotę w Walencji rozegrano 21. Mistrzostwa Świata w półmaratonie. Po złote medale sięgnęli Etiopka Netsanet Gudeta Kebede, która swój krążek okrasiła rekordem świata, oraz Kenijczyk Geoffrey Kamworor. Zmagania odbyły się bez udziału Polaków.

Po raz drugi w historii Hiszpanie byli gospodarzami Mistrzostwa Świata w półmaratonie. W przeszłości impreza tej rangi była rozgrywana w mieście Palma de Mallorca na Balearach. Tym razem start zmagań znajdował się w okolicach nowoczesnego kompleksu kulturowego Ciudad de las Artes y las Ciencia (Miasto Sztuki i Nauki - red) nad rzeką Turia. Natomiast meta usytuowana była tuż nieopodal na bulwarach.

Część gwiazd nie dojechała

W rywalizacji wzięła udział rekordowa liczba ponad 300 zawodników z 87 krajów, w tym także reprezentacja Zespołu Uchodźców. Dodatkowo do biegu otwartego zgłosiło się 14 200 osób.

Tuż przed startem z mistrzostw wycofało się kilka gwiazd jak np. Kenijka Fancy Chemutai - posiadaczka drugiego wyniku w historii (1:04.52), Amerykanka Jordan Hasey, która miała problemy z rozcięgnem podeszwowym i postanowiła wykurować się przed czekającym ją Maratonem Bostońskim, czy też Kenijczyk Bedan Karoki, któremu doskwierał uraz ścięgna udowego. Zawodnik ten przygotowuje się do Maratonu Londyńskiego.

Podglądali

O tym że impreza po raz kolejny odbędzie się bez udziału zawodników z Polski informowaliśmy już w styczniu (TUTAJ). Do Hiszpanii udali się natomiast organizatorzy Onico Gdynia Półmaratonu, która za dwa lata będzie gospodarzem kolejnych mistrzostwa świata.

- Na pewno organizacja mistrzostw robi duże wrażenie, zwłaszcza lokalizacja mety i całe zaplecze. Valencia - jako miasta - jest niezwykle przyjazna biegaczom. Miasto promuje się jako „Ciudad del running”, czyli „miasto biegania”. Mają niezwykłe przestrzenie zielone, doskonale zaadaptowane na potrzeby biegaczy - powiedział nam Piotr Jakóbik, marketing director w firmie Sport Evolution.

- To, co widzieliśmy, jeśli chodzi o sam bieg nie odbiega jakoś znacząco od standardów, które sami sobie wyznaczamy. Zwraca uwagę dbałość o szczegóły i branding imprezy. Tego w dużej mierze wymaga IAAF, więc również my spodziewamy się, że podobne oczekiwania będą kierowane pod naszym adresem. Ale może to wyjść nam tylko na plus.

Na EXPO Półmaratonu Warszawskiego i w internecie. Łap 30% zniżki na Krynicę!

Długi finisz

Jako pierwsze na trasę ruszyły panie.

 

Wszystkie oczy były zwrócone na rekordzistkę świata Kenijkę Joyciline Jepkosgei, która rok temu podczas półmaratonu w Walencji ustanowiła rekord świata – 1:04:51 (w biegu z udziałem mężczyzn). Szybko stało się jasne, że to będzie walka między zawodniczkami z Kenii, Etiopii i Bahrajnu. Aż trzynaście biegaczek pokonało pierwsze 5 km w czasie poniżej 15:45. Na czele znajdowała się wspomniana Jepkosgei. Pilnowała jej pochodząca z Kenii, ale reprezentująca Bahrajn Eunice Chumba mająca rekord życiowy 1:06:11.

Na 10. kilometrze prowadząca grupa nieco się skurczyła. Razem biegły już cztery zawodniczki, które ten odcinek pokonały w 31:38. Kolejna Etiopka Meseret Belete traciła do nich dwie sekundy. Na tym etapie siły straciła jedna z Kenijek - Ruth Chepngetich, która na wcześniejszym pomiarze była trzecia, by po chwili tracić już 24 sekundy do liderki, Etiopki Netsanet Gudeta Kebede.

Na 15. kilometrze Kebede miał już 4 sekundy przewagi nad Kenijką Pauline Kaveke Kamulu i sukcesywnie powiększała przewagę.

Na mecie zawodniczka z Wyżyny Abisyńskiej uzyskała czas 1:06:11, co jest rekordem świata w półmaratonie bez udziału mężczyzn! Etiopka poprawiła wynik Lornah Kiplagat - 1:06:25.

Do tej pory największym sukcesem Kebede był brąz indywidualnie i złoto w drużynie na mistrzostwach świata w biegach przełajowych z 2015 roku.

Druga na mecie była faworytka, Kenijka Joyciline Jepkosgei 1:06.54. Natomiast brąz wywalczyła wspomniana Pauline Kamulu z wynikiem 1:06:56, co jest jej nowym rekordem życiowym.

Najwyżej z Europejek uplasowała się zawodniczka z Izraela Chemtai Lonah Salpeter, która wynikiem 1:08:58 ustanowiła rekord kraju.

W pogoni za hattrickiem

Pół godziny po starcie kobiet swoje zmagania rozpoczęli panowie. Faworytem zmagań był dwukrotny indywidualny mistrz świata, Kenijczyk Geoffrey Kamworor, który przyjechał do Hiszpanii ustrzelić hattricka. Zawodnik posiada rekord życiowy 58:54.

Pierwsza „piątka” w wykonaniu stawki to szalone tempo – aż 96 zawodników pobiegło poniżej 15 minut, z czego aż 38 biegaczy uzyskało wynik lepszy niż 14:33! Na czele niczym kamikadze kroczył Japończyk Kenta Murayama, który na pierwszym pomiarze zameldował się z wynikiem 14:31. Za to tempo przyszło mu jednak później zapłacić i ostatecznie zakończy bieg na 47. pozycji z wynikiem 1:03:07.

Rozpędzony pociąg nie miał zamiaru zwolnić. Na 10. kilometrze prawie 70 zawodników miało wynik poniżej 30 minut! Grupę otwierał Turek Kaan Kigen Ozbilen, ale tuż obok kroczył Geoffrey Kamworor. Po 15 km faworyt zdobył kilku metrową przewagą i nie oddał jej już do końca rywalizacji, a wręcz powiększał. Kenijczyk frunął nad mokrymi ulicami Walencji. Dystans między 15 a 20 km pokonał w fenomenalnym czasie 13:01!

Wbiegając po niebieskim dywanie w stronę mety miał jednak jeszcze siłę, żeby pozdrawiać kibiców i fetować fenomenalny sukces!

Kamworor zdobył swoje trzecie złoto indywidualnie z czasem 1:00:02

Za plecami Kamworora toczyła się zacięta walka o podium. Rywale długo oglądali się na siebie, w końcu zaatakował reprezentujący Bahrajn Abraham Naibei Cheroben. I to on sięgnął po srebro, z wynikiem 1:00:22. Brąz wywalczył Erytrejczyk Aron Kifle, z rezultatem 1:00:31, czym ustanowił rekord życiowy.

Najwyżej z Europejczyków uplasował się Szwajcar Julien Wanders, który był 8. rezultatem 1:01:03.

Wyniki: 

Mężczyźni:

1. Geoffrey Kamworor, KEN - 1:00:02
2. Abraham Naibei Cheroben, BRN - 1:00:22
3. Arona Kiefle, ERI - 1:00:31
4. Jemal Yimer, ETH - 1:00:33
5. Getaneh Molla, ETH - 1:00:47

Kobiety:

1. Netsanet Gudeta Kebede, ETH - 1:06:11 (rekord świata w biegu bez udziału mężczyzn)
2. Joyciline Jepkosgei, KEN - 1:06:54
3. Pauline Kaveke Kamulu, KEN - 1:06:56
4. Eunice Chebichii Chumba, BRN - 1:07:17
5. Zeineba Yimer, ETH - 1:08:07

Pełne wyniki: TUTAJ

W klasyfikacji drużynowej wśród kobiet i mężczyzn podium wyglądało identycznie. Złoto zdobyła Etiopia, srebro Kenia a brąz Bahrajn. Najlepiej ze Starego Kontynentu spisały się Białorusinki, które znalazły się na 6. pozycji. Wśród mężczyzn najwyżej uplasowali się Hiszpanie, którym przypadła 8. lokata.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce