Podkarpackie sukcesy na MŚ Policjantów i Strażaków

Opublikowane w pt., 16/08/2019 - 14:25

Jednym medalem indywidualnym i dwoma drużynowymi zaznaczyli swoją obecność podkarpaccy strażacy w konkurencjach biegowych 18. Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „World Police & Fire Games 2019”, które odbyły się w chińskich Chengdu.

Historyczne, bo pierwsze w historii czempionatu złoto dla Polski w biegu przełajowym zdobył Andrzej Szpunar z KM PSP Rzeszów. Dziesięciokilometrową trasę nasz zawodnik, rywalizujący w kat. M40-44, pokonał w 37:23. Na drugim miejscu podium uplasował się reprezentant Belgii a trzecie miejsce zajął zawodnik z Hongkongu.

Dobrze spisali się też młodsi koledzy Pana Andrzeja, rywalizujący w kat. M30-34. Robert Kubit z KM PSP Krosno był dziewiąty (41:17), a Mateusz Telesz z KW PSP Rzeszów - dwudziesty pierwszy (48:03). Zsumowany wynik dał naszej trójce srebrny medal w kat. drużyn 30+ (niestety nie mamy wglądu w regulamin rywalizacji, stąd należy się domyślać że wyniki starszych biegaczy przenoszono do młodszych kategorii, by móc sklasyfikować zespół). Wygrali Hindusi.

Jak czytamy na fanpage’u Sportowego Klubu Pożarniczego „Strażak”, rywalizacja toczyła się w arcytrudnych warunkach:

„Bieg, którego start zlokalizowany został obok pięknego i nowoczesnego obiektu sportowego China Modern Pentathlon Events Center planowo miał wystartować o godzinie 17:00. Niestety na 10 minut przed jego rozpoczęciem, z powodu upału sięgającego około 40 stopni Celsjusza i wielu omdleń zawodników, biorących udział w poprzedzającym biegu na 5 km (druga z konkurencji przełajowych Mistrzostw – red.), organizatorzy zdecydowali się przełożyć rozpoczęcie o godzinę. Kręta i pagórkowata trasa wyścigu przebiegała po nierównej trawiastej nawierzchni. Pomimo bardzo ciężkich warunków i zmęczenia poprzednim startem w półmaratonie nasi reprezentanci wykazali się bardzo dużą siłą charakteru i osiągnęli świetny wynik”

Bardzo dobrze naszej trójce poszło także w półmaratonie. Andrzej Szpunar przeciął taśmę na szóstym miejscu open, a zarazem pierwszym w kategorii strażaków (1:13:56).

"Będący obecnie w bardzo dobrej formie Andrzej Szpunar wystartował z pierwszej lini wraz z najmocniejszymi zawodnikami. Przez cały bieg trzymał się w ścisłej czołówce"

- relacjonuje profil SKP "Strażak". Ostatecznie w swojej kategorii wiekowej 40+ Pan Andrzej był trzeci, za co został nagrodzony brązowym medalem.

Po zsumowaniu wyników Andrzeja Szpunara z osiągnięciami Roberta Kubita (1:25:10 i 19. miejsce) oraz Mateusza Telesza (1:36:36 i 43. miejsce), Polacy zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej kategorii 30+ (najprawdopodobniej analogiczny zabieg regulaminowy jak w biegu przełajowym). Dwa pierwsze miejsca przypadły gospodarzom.

Półmaraton zgromadził ponad 1000 biegaczy, reprezentujących kilkadziesiąt formacji. Biegacze ruszyli spod „robiącej ogromne wrażenie” - jak relacjonuje Mateusz Telesz na stronie KW PSP w Rzeszowie - bramy Mt. Qingcheng New Gate.

„Asfaltowa trasa biegu była wymagająca, kręta i obfitowała w wiele podbiegów i zbiegów”

- opisuje podkarpacki strażak.

"Bieg na dystansie półmaratońskim, zaplanowany został na godzinę 7:30 w lokalizacji oddalonej od wioski mistrzostw o ok. 80 km. Taka sytuacja wymusiła na zawodnikach pobudkę w piątek już o 4 rano!"

- i kolejna relacja z fanpage'a SKP "Strażak".

W całych Mistrzostwach wzięło udział ponad 10 000 zawodników z 79 krajów, którzy rywalizowali w ponad 60 konkurencjach, w tym m.in. w siłowaniu na rękę, jeździe motocyklem, zapasach, triathlonie…

Wyniki mistrzostw: TUTAJ