Policz się z cukrzycą – zacznij już dziś!


14 stycznia włączamy się aktywnie w 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gorąco polecamy wam udział w biegach „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”, a jeszcze bardziej profilaktyczne badania, zwłaszcza dziś, gdy obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Biegi odbędą się też w wielu miejscach Polski, gdzie poszczególne sztaby zorganizują kilkadziesiąt biegów i imprez sportowych promujących zdrowy styl życia i pierwszą pomoc. Za pieniądze uzyskane z pakietów startowych zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiały do nauki pierwszej pomocy.

Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku. Z danych opublikowanych przez Światową Organizacje Zdrowia wynika, że według szacunków w 2014 roku żyło 422 mln dorosłych diabetyków. Dla porównania, w 1980 r. było ich 108 mln. Według Ministeria Zdrowia głównymi przyczynami cukrzycy typu 2 są nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25 proc o tym nie wie.

O tym, że aktywność fizyczna że aktywny tryb życia jest ważny w walce z chorobą przekonuje mistrz olimpijski w wioślarskie Michał Jeliński gość Forum Sport Zdrowie Pieniądze w Krynicy Zdroju. Podczas PKO Festiwalu Biegowego rozgrywany jest bieg „1 km dalej od cukrzycy”, który promuje zdrowy tryb życia. Dla niektórych jest to oczywiście walka z czasem, jednak równie ważny jest sam udział, pierwszy medal w życiu i być może początek wspaniałej przygody.

– 1 km w Krynicy czy 5 km w Warszawie, w biegu „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy” to odległość, którą pokona każdy. Bez względu na to, czy chce osiągnąć życiowy rezultat czy tylko być w formie. Nawet najmniejsza aktywność liczy się w walce z chorobami cywilizacyjnymi. A właśnie zdrowy tryb życia może zredukować wystąpienie np. cukrzycy typu drugiego o 30 procent a w niektórych przypadkach nawet w całości – uważa Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, współorganizatorem tej konkurencji.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Dzień ustanowiony został przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku.

Strona biegu „Policz się z cukrzycą” w Warszawie: TUTAJ. Zapisy już wystartowały. 

RZ


Polecamy również:


Podziel się: