Przebiegła przez Stany Zjednoczone. I to jak! REKORD!


Sandra Villines okazała się być niczym Forest Gump w spódnicy. Biegaczka pobiła rekord w biegu przez USA. Poprzedni oficjalny najlepszy wynik poprawiła aż o... 15 dni!

Na długo przed tym jak fikcyjny Forest Gump biegał na kranach kin, Amerykanie stawiali sobie za cel pokonanie dystansu ze wschodniego na zachodnie wybrzeże. Początkowo robili to w poszukiwaniu pracy, z czasem przerodziło się to w wyzwanie. Tak było w przypadku m.in. w dziennikarza z Cincinnat Charlsa Fletcher Lummisa, który w 1884 roku otrzymał ofertę z Nowego Jorku. Ruszył przed siebie 3500 mil w pieszą wyprawę, z której napisał dziennik. Wysyłał też relacje do nowego pracodawcy. Droga zajęła mu 143 dni. Szybko znalazł naśladowców.

Obecnie każdego roku przebiegnięcia USA wszerz ma podejmować się od 10 do 20 osób.

Niemal jednocześnie o rekord w biegu pań walczyły Brytyjka Mimi Anderson oraz Amerykanka Sandra Villines. Ostatecznie powody do radości miała druga z wymienionych, zwyciężczyni tegorocznego Badwater. 5 listopada, po 54 dniach, 16 godzinach i 24 minutach biegaczka dotarła do Nowego Jorku.

Jej podróż rozpoczęła się w San Francisco. Pokonała w sumie 3 126 mil (ponad 5000 km). Średnio dziennie w trasie spędzała 56 mil, czyli 90 km. Warunki nie były łatwe. Musiała zmagać się z pustynnymi warunkami Kalifornii, czy deszczami i wichurami w Nebrasce.

Rekord Villines przykryła nieco wiadomość o zwycięstwie Shalane Flanagan, odniesiona tego samego dnia w Central Parku, ale w końcu i Sandra doczekała się chwili chwały.

Poprzedni, oficjalny rekord w biegu przez Amerykę (wpisany nawet do Księgi Rekordów Guinnessa), należał do Mavis Hutchinson z RPA i wynosił 69 dni, 2 godziny i 40 minut. Pochodził z 1979 roku i został uzyskany na krótszej trasie, bo prowadzącej z Los Angeles do Nowego Jorku (2871 mile). W historii lepszy czas od biegaczki z RPA miała jeszcze Amerykanka Lorne Michael (64 dni - red), która jednak nie udokumentowała odpowiednio swojej próby.

W biegu mężczyzn przez USA rekord padł w zeszłym roku. Ustanowił go ultramaratończyk Pete Kostelnick, dwukrotny zwycięzca Badwater, który blisko 3200 mil z San Francisco do Nowego Jorku pokonał w 42 dni, 6 godzin i 30 minut. Poprzedni najlepszy wynik należał do Franka Giannino Jr z 1980 roku i wynosił 46:08:36.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: