„Reggae na lodzie” na bis. Nigeryjskie sprinterki w Pjongczangu!


Bobsleistki z Nigerii zostały pierwszą ekipą z Afryki, które wystąpią na zimowych igrzyskach olimpijskich. Czy doczekają się filmu jak słynni reprezentanci Jamajki, których historię poznaliśmy w filmie „Reggae na lodzie”?

Nawiązanie do ekranizacji przygód Jamajczyków jest nieprzypadkowe. Jedna z zawodniczek i filar prezentacji Seun Adigun miała poznać ten sport właśnie dzięki temu filmowi. Nie wiedziała jednak wiele o tej dyscyplinie, aż do zimowych Igrzysk w 2014 roku.

Wszystko zmieniło się, gdy do reprezentacji USA trafiły sprinterki Lauryn Williams i Lolo Jones. Zawodniczki często spotykały się na bieżni. Nigeryjka brała udział w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w 2009 i 2011 roku, ale nie odnosiła tam większych sukcesów. Rok później zajęła ósmą pozycję podczas halowych mistrzostw świata w biegu na 60 m. Tam też ustanowiła rekord życiowy na tym dystansie - 8.07 s. Startowała też na letnich Igrzyskach Olimpijskich, aż postanowiła spróbować sił w nowym sporcie.

Był 2015 rok. Po zaledwie trzech miesiącach treningów Seun Adigun została powołana do szerokiej kadry... USA. Sama urodziła w Chicago, ale jej rodzice pochodzą z Nigerii. Ponieważ studiowała, nie mogła przebywać w Ośrodku Szkolenia Olimpijskiego w Lake Placid. Chcąc jednak trenować, zbudowała drewnianego boba. Nazwała go imieniem siostry, która zmarła w wypadku samochodowym. Przekonała się też do startu w barwach Nigerii. Impulsem miała być jedna z patriotycznych piosenek pt. „Wstać”.

Seun Adigun zdecydowała się stworzyć nigeryjski program bobslejowy od zera. Najpierw podziękowała za współprace swoim Amerykańskim trenerom. Następnie skontaktowała się z dwioma zawodniczkami Akuoma Omeoga i Ngozi Onwumere, sprinterkami uniwersytetów w Minnesocie i Houston. Już po pierwszej rozmowie biegaczki były „na tak”. Fundusze na treningi zbierano przez zbiórkę crowdfundingową. Pierwsze treningi odbywały się na lekkoatletycznej bieżni ze wspomnianym drewnianym bobem.

Zawodniczki póki co cieszą się z awansu na Igrzyska w Pjongchangu. Są rozchwytywane przez media, gościły m.in. w popularnym amerykańskim talk show prowadzonym przez Ellen DeGeneres.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w południowokoreańskim Pjongczangu w dniach 9 do 25 lutego.

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się: