Roger Bannister na kolekcjonerskiej monecie


Opublikowane w śr., 16/01/2019 - 09:47

Brytyjska pięćdziesięciopensówka kończy w tym roku 50 lat. Z tej okazji królewska mennica wyda limitowaną serię monety z motywem biegowym, przypominającym o historycznym wyczynie Rogera Bannistera, który w 1954 r. jako pierwszy człowiek pobiegł 1 mile poniżej 4 minut.

Pięćdziesięciopensówka i Roger Bannister to znany duet. W 2004 r. do obiegu trafiła moneta upamiętniająca 50-lecie wyczynu biegacza. Pierwsze pięćdziesięciopensówki w charakterystycznym kształcie heptagonu (siedmioboku) trafiły do portfeli Brytyjczyków w 1969 r.

Jak wyjaśnia Mennica, awers monety dedykowany jest ważnym i przełomowym wydarzeniom z historii kraju. Po monetę sięgają chętnie głównie kolekcjonerzy.

Sir Roger Bannister to legenda sportu, a dla rodaków wielki autorytet. Nieprzypadkowo w 1975 r. królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

6 maja 1954 roku na stadionie Iffley Road w Oxfordzie postawił milowy krok w rozwoju lekkiej atletyki. Jako pierwszy człowiek pokonał dystns 1 mili (1609m) w czasie poniżej 4 minut – dokładnie 3:59.4

Biegacz, a po zakończeniu kariery lekarz - neurolog, zmarł w marcu ubiegłego roku, w wieku 88 lat.

Nie żyje Sir Roger Bannister. Pierwszy złamał 4 minuty na milę

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce