Siostra na dopingu, brat na dopingu… Maratończyk Felix Kirwa zawieszony!


Opublikowane w czw., 13/06/2019 - 09:16

Strychnina nie jest specjalnie popularnym środkiem dopingującym, zwłaszcza że to trucizna, która występuje np. w trutkach na szczury. A jednak to właśnie ta substancja została znaleziona w próbkach, drugiego zawodnika na mecie ubiegłorocznego maratonu w Singapurze - Felixa Kirwy.

Kenijczyk wyjaśnił, że źródłem strychniny mogły być preparaty ziołowe, które przyjmował. I rzeczywiście pod postacią azotanu, strychnina była stosowana w lekach, także w Polsce. Przykładem może być preparat witaminowy Asconerin, który miał zapobiegać niedoborom witaminy C. W małych dawkach strychnina może przyspieszyć akcję serca i zwiększyć napięcie mięśni. Spektrum zastosować jest większe i była uważana za skuteczny lek. Jednak w większych dawkach jest zabójcza. Zatrucie prowadzi do zgonu w ciągu kilkunastu godzin.

Nie wiadomo, czy Kirwa świadomie wystawił się na ryzyko, czy po prostu nie doczytał składu stosowanych preparatów, jednak decyzją KOmitetu ds. Integralności Lekkiej Atlatyki przy IAAF (Athletics Integrity Unit) został zawieszony na 9 miesięcy. Stracił również swoje drugie miejsce z maratonu w Singapurze.

W uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu AIU zwróciło uwagę, że nie jest to zawodnik bez doświadczenia. Do biegania będzie mógł wrócić w listopadzie 2019r.

Strychnina nie jest jedynym problemem dopingowym w rodzinie Kirwy. Jego siostra Eunice Jepkirui Kirwa niecały miesiąc temu została zawieszona za stosowanie EPO. Sprawa wicemistrzyni olimpijskiej z Rio reprezentującej Bahrajn nadal jest w toku, ale prawdopodobnie okres zawieszenia będzie liczony od 2018 r.

IB

fot. iaaf.org


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce