Świebodzińska „10” z gościem specjalnym i... remontem

 

Świebodzińska „10” z gościem specjalnym i... remontem


Opublikowane w wt., 16/09/2014 - 16:38

Świebodzin to niewielka miejscowość w województwie lubuskim. Do niedawna takich miejsc na mapie naszego kraju było tysiące i mało która zwracała na siebie uwagę. Jednak dzięki wybudowaniu wielkiego pomnika Jezusa Chrystusa Króla, miasto stało się sławne nie tylko w Polsce. W sobotę u stóp pomnika powstanie miasteczko biegowe.

Będzie to 13. edycja imprezy pn. Świebodzińska „10”. Zawody zostały reaktywowane w 2011 roku po latach niebytu. – Impreza organizowana była na przełomie lat 90. i 2000. przez Edwarda Drzazgę. Inna była wtedy trasa i wydarzenie miało charakter bardziej lokalny. Startowało około stu osób, a imprezę głównie wspierało miasto – wspomina Zbigniew Kiewro, prezes Stowarzyszenia Aktywni 2010, przedstawiciel organizatora biegu.

– Stowarzyszenie powstało z inicjatywy grupy przedsiębiorców w 2010 roku z misją promocji sportu. Zapoczątkowaliśmy działalność od gali sportów walk, która to cieszyła się dużym powodzeniem. Następnie przyszło nam do głowy, by reaktywować ten bieg. Chciałem połączyć to wydarzenie z wybudowaną niedawno figurą Chrystusa Króla, gdzie są rozległe błonia i piękne widoki. Ważnym aspektem było dla nas ożywienie tego miejsca. Postanowiliśmy też wprowadzić bieg dziecięcy, którego nie było na wcześniejszych edycjach. Mamy tu naprawdę dużo młodych biegaczy – opisuje organizator.

Niewątpliwie jedną z ciekawostek jest miejsce startu i mety biegu. Podczas gdy większość zawodów zaczyna się przy szkołach lub na stadionach, tu start i meta mają miejsce pod 36-metrowym (a razem z kopcem 52-metrowym) pomnikiem. Jeśli ktoś nie ma pieniędzy lub czasu, by na weekend pojechać do Rio de Janeiro i pobiec po terenach wokół dobrze znanej figury Chrystusa Odkupiciela (30 metrów i 8 metrów cokół), to bieg w Świebodzinie wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

– Różnie można podchodzić do tego miejsca. Ja jednak czuje się tu bardzo dobrze. Jeśli chodzi o promocję miasta, to prałat Zawadzki, zarządzający tutejszą parafią, również wykonuje tu dobrą robotę. Każdy rozpoznaje to miejsce. Przyjeżdża tu wielu turystów. Oczywiście organizacja imprez tu ma też swoje ograniczenia. Świadomie nie oferujemy piwa. Proponujemy bardziej zdrowy piknik rodzinny – opowiada Zbigniew Kiewro.

Dziesięciokilometrowa trasa w Świebodzinie nie należy do najłatwiejszych. Uczestnicy mają do pokonania dwie pętle, dodatkowo w tym roku na pewnym odcinku prowadzony jest remont.

– Rok wyborczy wywołuje dodatkowe działania. Z tego powodu odbywa się więc remont głównej ulicy, którą biegaliśmy w minionych latach. Prace trwają od maja i trzeba przyznać, że wszystko idzie dosyć sprawnie. Ale na bieg jedna nitka jezdni będzie wyłączona. Nie pwoinno to utrudnić jednak rywalizacji. Trasa jak co roku będzie wymagająca. Można nawet powiedzieć, że jest to taki przełaj, gdzie jest sporo podbiegów. Nie jest to na pewno płaski i komfortowy bieg – opisuje organizator.

Gościem specjalnym sobotniej imprezy będzie Krystian Zalewski, wicemistrz Europy w biegu na 3000m z przeszkodami. – Zawsze staramy się zapraszać ciekawych gości. Ze Świebodzina pochodzi też wielu innych znanych sportowców, jak sprinter Piotr Rysiukiewicz czy trójskoczek Zdzisław Hoffman. Celem naszego stowarzyszenia jest umasowienie sportu. Wzorem dla dzieci mogą być właśnie tacy, bardzo dobrzy sportowcy – dodaje organizator biegu.

Rok temu w Świebodzinie wygrał Kenijczyk Kwalia Launen z czasem 29 minut i 8 sekund. Najlepszy z Polaków Arkadiusz Gardzielewski był trzeci, tracąc do afrykańskiego rywala ponad 40 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Regina Nguria z wynikiem 34 minuty i 13 sekund. Najlepsza z Polek Iwona Lewandowska była trzecia z czasem 34:56.

Bieg odbędzie się w sobotę 20 września. Biuro zawodów znajdować się będzie na Placu przy pomniku Chrystusa Króla. Czynne będzie od godziny 12:00 do 15:00. Bieg główny ruszy o godzinie 16:00, ale na tę samą godzinę planowany jest start marszu nordic walking na dystansie 5 km. – Zapraszam! – kończy Zbigniew Kiewro.

Organizator

Regulamin biegu

Regulamin: Nordic Walking

Trasa

Opłata startowa – 50 zł w Biurze Zawodów

RZ

fot. E.Gralec/Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce