Top „10” biegaczy terenowych


Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Terenowych (ITRA) ogłosiło ranking najlepszych biegaczy 2017 roku.

Miejsca w rankingu zależały od indeksu ITRA, który powstaje w oparciu o średnią ważoną 5 najlepszych wyników z ostatnich 36 miesięcy. Wyniki są przeliczane na punkty i zliczane z pominięciem dystansu w rankingu ogólnym oraz z uwzględnieniem dystansu w rankingu kategorii.

Ranking generalny to 10 najlepszych zawodników i tyle samo najlepszych zawodniczek.

Wśród mężczyzn liderem zestawienia jest Jim Wamsley, który poprawił kilka rekordów tras, wygrał Tarawera Ultra, 100-kilometrowy Gorge Waterfall, zeszłoroczny Lake Sonoma i kilka innych biegów w USA. Był również piątym zawodnikiem na mecie UTMB. Jego wyniki przełożyły się na index 946.

Drugie miejsce w tym rankingu przypadło w udziale Kilianowi Jornetowi, drugiemu zawodnikowi UTMB, zwycięzcy Glen Coe Skyline, Hardrock 100, Sierre-Zinal, Marathon du Mont Blanc.

Podium najlepszych biegaczy trailowych zamyka zwycięzca CCC - Hayden Hawks.

Wśród pań na najwyższej pozycji sezon zamknęła Caroline Chaverot, która swoje miejsce w rankingu (806 pkt) zawdzięcza dwukrotnemu zwycięstwu w Lavaredo Ultra-Trail. Stała też na najwyższym stopniu podium Transgrancanarii (2016) i MIUT (2016).

Francuska wyprzedziła Megan Kimmel (797), m.in. zwyciężczynię 30-kilometrowego Yading Skyrun, oraz Idę Nilsson (789).

Nieco inaczej wygląda ranking w poszczególnych kategoriach (dystansach). W biegach powyżej 100 km nadal prowadzi Wamsley, ale drugie miejsce objął Francois D’Haene zwycięzca UTMB, spychając na miejsce niżej Kiliana Jorneta.

Polskich biegaczy w rankingu TOP 10 nie ma. Najwięcej punktów i najwyższy indeks ITRA wśród Polaków ma Marcin Świerc (872), który w tym roku zajął m.in. drugie miejsce w CCC. Wśród pań najwyższym indeksem może się cieszyć Ewa Majer (734).

IB

źródło: ITRA


Polecamy również:


Podziel się: