Ultra na świecie: Ultra w sercu... Sztokholmu!


Opublikowane w czw., 17/01/2019 - 08:52

Skandynawia kojarzy się z przestrzenią, dziką przyrodą, ciszą i dużymi odległościami od cywilizacji. W sam raz na biegi ultra. Ale tym razem nie chcemy Was zaprosić na daleką północ. Wybieram się nieco bliżej, bo do samej stolicy Szwecji. Czego może szukać ultras w sercu dużego miasta? Okazuje się, że… świetnie zorganizowanego biegu ultra. I to na naturalnej nawierzchni!

W połowie czerwca w Sztokholmie odbędzie się EcoTrail, który oferuje szeroki wybór dystansów a wszystkie trasy aż kipią od dzikiej przyrody, zieleni i wyzwań. Archipelag, którym jest stolica tego kraju, tworzy idealne warunki do trailowego biegania a lokalizacja startu i mety w mieście likwiduje problemy z dojazdem. Co można zobaczyć na trasie sztokholmskiego ultra? Zadziwiająco wiele! Nie tylko dzikie wybrzeże i tajemnicze jeziora, ale zbocza pokryte barwnym kwieciem, polne ścieżki a nawet techniczne, skaliste odcinki. Kto ma ochotę się z nimi zmierzyć?

TERMIN

Stockholm EcoTrail odbędzie się 15.06.2019 r.

POGODA

Wbrew temu, co możemy pomyśleć o Skandynawii, latem jest tam ciepło i słonecznie. W połowie czerwca z dużym prawdopodobieństwem trafimy na letnią aurę. Raczej nie będzie upalnie, ale średnia temperatura tego miesiąca to 16 stopni Celsjusza. Może sięgać 20.

TRASA

Do wyboru mamy sporo tras i dystansów: 80 km, 45 km, 32 km, 16 km oraz 8 km w wersji klasycznej lub Fun Run. Jeśli wybierzemy dystans główny, czyli 80 km, czeka nas niezapomniana wycieczka po Sztokholmie, jego bliższych i dalszych okolicach. Zobaczymy spore kawałki wybrzeża, jeziora, miejską zieleń, rozległe pola, zaskakująco wysokie pagórki, kwitnące łąki i urokliwe miasteczka. To trasa, która skutecznie obali nasze myślenie o Szwecji jako kraju chłodnym, szarym i płaskim. Tylko 10% stanowią twarde nawierzchnie, reszta jest naturalna.

Start w Stora Skuggan, meta tuż obok słynnego Muzeum Vasa. Na dystansie 80 km trzeba pokonać zaledwie 1800 m przewyższenia. Mamy na to 14 godzin limitu. Po drodze czeka sześć stacji odżywczych Można uzyskać 3 punkty ITRA. Za pokonanie 45 km otrzymamy 2 punkty (+1000 m, 11 h limitu).

ZAPISY

Zapisy są dostępne TUTAJ. Obecnie opłata startowa wynosi 1195 koron szwedzkich, czyli około 500 zł.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Tanie linie lotnicze oferują bezpośrednie połączenia z kilku polskich miast. Z bagażem podręcznym możemy polecieć nawet za mniej niż 100 zł w dwie strony. Większym wydatkiem będzie przedostanie się do centrum miasta z lotniska Skavsta, na którym lądują niskokosztowe linie. Znajduje się ono na terenie miejscowości Nyköping, ponad 100 km od stolicy Szwecji. Autobusy Flygbussarna kursują regularnie, ich rozkład jest dostosowany do tablicy przylotów i odlotów, ale na bilety wydamy ponad 120 zł.

KOSZTY POBYTU

Stockholm, jak i cała Szwecja, jest drogim miastem. Za nocleg na zbiorowej sali hostelu zapłacimy około 80 zł a jeśli marzy nam się prywatny pokój, musimy przeznaczyć na ten cel 180 a najlepiej ponad 200 zł. I z dużym prawdopodobieństwem, nie będzie to standardowy pokój, o jakim myślimy rezerwując nocleg – w centrum Sztokholmu spora część obiektów oferuje pokoje wielkości kilku metrów kwadratowych, w dodatku bez okien.

Niemile zaskoczą nas także ceny w lokalach gastronomicznych i sklepach. 4,5 zł za bułkę? Norma. 40 zł za obiad w niezbyt drogiej knajpce? Okazja. Warto więc zabrać ze sobą większy zapas gotówki albo odpowiednie zapasy. Na szczęście w większości hosteli dostępne są kuchnie, gdzie można samodzielnie (i oszczędnie) przygotować posiłek.

INNE BIEGI

Biegi z cyklu Eco Trail, oferujące atrakcyjne trailowe trasy w bezpośrednim sąsiedztwie największych miast znajdziemy w Madrycie, Florencji, Paryżu, Genewie, Reykjaviku i Funchal. Więcej informacji TUTAJ. Jeśli natomiast marzy nam się bieganie w stolicy Szwecji, mamy też do wyboru świetnie zorganizowany Stockholm Marathon (pisaliśmy o nim TUTAJ).

Strona EcoTrail Stockholm: https://stockholm.ecotrail.com/en/

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce