W sobotę Pasłęk walczy jak Filipides. Jan Huruk i Tomasz Czubak gwiazdami

 

W sobotę Pasłęk walczy jak Filipides. Jan Huruk i Tomasz Czubak gwiazdami


Opublikowane w pt., 06/06/2014 - 15:51

Pasłęk to niewielkie miasto w powiedziecie elbląskim liczące prawie 1200 osób, które od 2006 roku organizuje bieg na dystansie 10 km. Już wiadomo, że frekwencja dziewiątej edycji imprezy, zaplanowanej na najbliższą sobotę, będzie nieco niższa niż we wcześniejszych odsłonach, niemniej organizatorzy zapowiadają prawdziwe sportowe święto, z gwiazdami Janem Hurukiem oraz Tomaszem Czubakiem w roli gości honorowych.

Zawody w Pasłęku pierwszy raz odbyły się w 2006 roku, jeszcze pod nazwą Ogólnopolskich Biegów Ulicznych. Dopiero w 2011 roku impreza przyjęła imię ateńskiego posłańca, który przybiegł spod Maratonu do Aten, informując o zwycięstwie nad Persami.

– Ponieważ jestem nauczycielem, biegaczem amatorem i kibicem lekkiej atletyki, to gdy tylko przyszedłem do pracy do szkoły w Pasłęku, uznałem, że brakuje tu imprezy biegowej. Wspólnie z dyrekcją szkoły zawiązaliśmy więc komitet organizacyjny i ruszyliśmy pełni zapału do przygotowań pierwszej edycji. Nazwa miała być oczywiście jak najbardziej oryginalna. I tak się stało. Bieg Filipidesa biegaczom kojarzy się z Pasłękiem – wspomina Piotr Zienkiewicz, organizator imprezy.

Wybór nazwy nie był przypadkowy. – Postać Ateńczyka jest dobrym przykładem bezinteresownej walki. Filipides jest postacią kojarzącą się z misją i skupieniem się na celu. Dla mnie osobiście naszym Polskim Filipidesem jest pan Antoni Cichończuk, jeden z uczestników naszego biegu, który ciężko zachorował w 2009 roku. Ale niezłomnie walczy i startuje w zawodach. Oby cieszył się zdrowiem jak najdłużej – dodaje.

W tym roku gośćmi zawodów będzie Jan Huruk, który podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku zajął siódme miejsce, a na Mistrzostwach Świata w 1991 roku był czwarty, co jest najlepszym wynikiem wśród polskich maratończyków w historii. Gościem honorowym imprezy będzie też Tomasz Czubak, Mistrz Świata w sztafecie 4x400m z 1999 roku oraz aktualny rekordzista Polski w biegu na 400m z czasem 44,62 (Sewilla 1999 r).

– Jan Huruk będzie gościem specjalnym i jeśli pojawi się na trasie, to raczej tylko w biegach towarzyszących. W programie mamy bieg dla młodzieży gimnazjalnej pn. „Bieg nadziej olimpijskich” i myślę, że właśnie w tej konkurencji go zobaczymy. Natomiast Tomasz Czubak zapowiada swój start w biegu głównym – anonsuje organizator.

W ubiegłym roku w zawodach wystartowało 370 biegaczy. W tym roku w elektronicznych zapisach - już zamkniętych - chęć startu zgłosiło tylko 220 biegaczy. Zdaniem organizatorów, niższa frekwencja to efekt podniesienia opłaty startowej. Wcześniej wpisowe wynosiło tu 25 zł, w tym roku jest to 45 zł i 60 zł w dniu zawodów.

– Frekwencja jest zadowalająca, chociaż niższa niż rok temu. Wszystko przez eksperymenty, na jakie się zdecydowaliśmy. Jak się okazało, większość osób nie chciała z nich skorzystać. Głównie chodzi tu o to, że zasugerowaliśmy się prośbami o pakiet startowy i koszulkę. Ponieważ nic nie jest za darmo, a w małych miasteczkach trudno jest o sponsorów, więc podnieśliśmy wpisowe. Dla wielu uczestników okazało się o ono za wysokie. W dużych aglomeracjach, jak Warszawa czy Trójmiasto, łatwiej jest przyciągnąć biegaczy, bo tam samych mieszkańców, którzy będą chcieli po prostu się przebiec i zdobyć koszulkę, będzie kilka tysięcy. U nas biegających Pasłęczan jest kilkudziesięciu i opieramy się na zawodnikach z zewnątrz. Magnesem staje się niska opłata startowa, do której wrócimy w przyszłym roku – dodaje Piotr Zienkiewicz. Zachęca do startu w zawodach. – Czekamy na Was jeszcze w dniu imprezy w biurze zawodów..

Biuro będzie się znajdować w budynku Zespołu Szkół Powszechnych przy ul. 3. Maja 21. Centrum imprezy czynne będzie od godziny 10:00 do 14:30. Od godz. 13:30 rozgrywane będą biegi towarzyszące dla dzieci na dystansie od 400 do 1000m. Bieg główny rozpocznie się o godzinie 15. Kilka minut wcześniej na trasę wyruszą wózkarze.

Wokół imprezy odbywał się będzie piknik pod nazwą „Festiwal Zdrowia”. Po biegu uczestnicy otrzymywać będą medale. Rozlosowane zostaną też pamiątki przygotowane przez Polski Komitet Olimpijski, zwiazane tematycznie z tegorocznymi zimowymi igrzyskami w Soczi.

Organizator

Regulamin

Tak biegano w Pasłęku w 2012 roku:

RZ

fot. organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce