Jak radzić sobie z biegowymi skurczami?

 

Jak radzić sobie z biegowymi skurczami?


Opublikowane w pon., 08/07/2013 - 08:58

Z problemem skurczów prawdopodobnie zetknął się każdy z biegających. Nie wszystkie skurcze są jednak związane z bieganiem, a z wieloma różnymi patologiami ? wyjaśnia dr Urszula Zdanowicz z CAROLINA MEDICAL CENTER, partnera medycznego Festiwalu Biegowego w Krynicy. 

Skurcze związane z wysiłkiem fizycznym, w tym bieganiem, są definiowane jako bolesny, samoczynny skurcz mięśnia, który zachodzi w trakcie lub po zakończeniu wysiłku fizycznego. A więc nie obejmują np. nocnych skurczów. Rozróżnienie to jest istotne z uwagi na różne sposoby leczenia.

Częstotliwość występowania skurczy mięśni, które mają miejsce w czasie wysiłku fizycznego, zależy od natężenia tego wysiłku. Im większe wysiłki, im dłuższe np. przebiegane odcinki, tym większe jest ryzyko, że takie skurcze wystąpią. Jak pokazują badania, aż 40% maratończyków przynajmniej raz w życiu, a zwykle częściej, doświadczyło tej dolegliwości, wśród triatlonistów odsetek ten wynosi już 70%.

Łatwym sposobem sprawdzenia, czy dany skurcz jest skurczem mięśnia i jest związany z wysiłkiem fizycznym, jest znalezienie odpowiedzi na kilka pytań: Czy skurcz zdarza się przy niewielkiej aktywności? Czy zdarza się w spoczynku? Czy ma jakiekolwiek inne objawy? Czy rozciąganie się nasila skurcz? Czy podobne dolegliwości mają inni członkowie naszej rodziny? Czy przyjmujemy leki? Czy zdarza się ciemny mocz po wysiłku?. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek pytań powinna zapalić u nas lampkę ostrzegawczą i zaprowadzić do lekarza na konsultację.

Do skurczu mięśnia związanego z wysiłkiem fizycznym prowadzi tzw. zaburzony łuk odruchowy. To zaburzenie przewodzenia impulsu nerwowego pomiędzy mięśniem a ośrodkowym układem nerwowym i z powrotem mięśniem, wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wysiłkiem, do którego nasze mięśnie nie są przyzwyczajone. Pośredni wpływ na powstawanie skurczów mogą mieć także zaburzenia elektrolitowe.

Skurczom można zapobiegać, a co najmniej zmniejszać ich ryzyko, odpowiednio przygotowując się do wysiłku fizycznego i do warunków, w jakich chcemy ten wysiłek wykonać (skurcze mięśni zdarzają się dużo częściej w gorącym i wilgotnym otoczeniu). Należy stopniować wysiłek i nie zaskakiwać organizmu wysiłkami, do jakiego ono nie przywykło.  Odpowiedni trening nie gwarantuje jednak w 100% procentach powodzenia w tym zakresie, choć może zmniejszyć ich częstotliwość.

Zmniejszenie ilości i intensywności skurczów osiągniemy także ograniczając bieganie i pokonywanie krótszych dystansów, poprawiając wydolność fizyczną innymi metodami treningowymi niż samo bieganie. Pomaga też regularny stretchning.

Dr  Urszula Zdanowicz ortopeda, traumatolog sportowy. W Carolina Medical Center od 2001 roku. Od lat związana czynnie ze sportem. W latach 2005-2007 członek Zarządu Komisji Medycznej PKOl. Członek ekipy medycznej w czasie Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 r. Od 2006 roku członek zarządu Komisji Medycznej PZPN. Autor i współautor szeregu publikacji i rozdziałów  poświęconych tematyce urazów sportowych. Wykładowca na kursach Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej. Członek Komisji Edukacyjnej ISAKOS (International Society of Arthroscopy, Knee Surgery and Orthopaedic Sports Medicine). Specjalizuje się głównie w patologiach kończyny dolnej dorosłych i dzieci.     

Więcej o skurczach przeczytasz w książce pt. ?Jak biegać zdrowo? (Agnieszka Przybylska, Andrzej Peszek, wyd. Landie, 2011). CAROLINA MEDICAL CENTER jest partnerem medycznym wydawnictwa. Polecamy!

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce