Treningi mogą zmienić budowę DNA

 

Treningi mogą zmienić budowę DNA


Opublikowane w śr., 27/11/2013 - 11:35

Wysiłek fizyczny jest nie tylko powszechnie uprawiany, ale również badany. Wiadomo już, że ma wpływ na ciało i ducha, ale naukowcy regularnie odkrywają nowe właściwości. Okazuje, że sport potrafi zmienić także... ludzkie DNA.

Profesor fizjologii Juleen Zierath z Uniwersytetu w Sztokholmie opublikowała interesujące wyniki badań. Zmiany genetyczne następują nie tylko przez toksyny czy czynniki rakotwórcze. Wystarczy nawet 20-minutowy trening, żeby nastąpiła mutacja ułatwiająca efektywniejszą pracę mięśni.

Badaniom poddano 14 młodych mężczyzn i kobiet, którzy wcześniej nie przesadzali z aktywnością fizyczną i prowadzili typowy tryb życia. Podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym pobrano próbkę z ich mięśni czworogłowych uda przed i po wysiłku. Takie testy potem jeszcze powtórzono.

Po porównaniu próbek okazało się, że w komórkach pobranych po treningu było więcej genów, zaś ich DNA miało odznaczało się mniejszą metylacją. Jest to proces zachodzący na poziomie molekularnym, w którym pewne związki (grupy metylowe) osiadają na DNA i ograniczają włączanie niektórych genów. To dość skomplikowane, ale dzięki metylacji organizm widzi, że mięśnie są poddane wysiłkowi i zaczynają wydzielać odpowiednie enzymy oraz substancje odżywcze.

Jakie to ma przełożenie? Większy wysiłek to więcej grup metylowych aktywnych. Tak wynika z badań zespołu dr Zierath, który poddał uczestników testom z obciążeniem o różnym stopniu intensywności (raz jazda rowerem stacjonarnym na 40%, a raz na 80% możliwości).

Dzięki biopsji wiadomo, że większy wysiłek oznacza mniejszą koncentrację grup metylowych. Mocniejszy trening przekłada się zatem na lepszą adaptację organizmu i przyzwyczajenie do cięższego reżimu.

ŁZ / źródło: http://healthland.time.com/2012/03/07/how-exercise-can-change-your-dna/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce