Poniżej godziny z Korbielowa na Pilsko. Bogusław Gracz zwycięzcą 19 Biegu na Szczyt Pilska. Za rok jubileusz! [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Opublikowane w pon., 08/07/2019 - 19:41

Dziewiętnasty Bieg na Szczyt Pilska – i znów biegaczom dopisała pogoda! Na starcie niespełna 10-kilometrowego biegu z Korbielowa na wznoszącą się 1557 m n.p.m. górę w Beskidzie Żywieckim stanęło 170 zawodników, w tym tylko – niestety – 33 kobiety.

Impreza należy do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji "Najlepszy Góral".

W przeciwieństwie do aury, na wysokości zadania znów nie stanęły lokalne władze. – Wobec okazanego po raz kolejny braku zainteresowania imprezą ze strony gminy Jeleśnia, musieliśmy poradzić sobie bez samorządu i zorganizowaliśmy bieg z wpłat uczestników przy pomocy Starostwa Powiatowego w Żywcu i schroniska na Hali Miziowej, a także sponsorów – powiedział nam Stefan Kalinowski ze Stowarzyszenia Biegów Górskich w Jastrzębiu-Zdroju, organizator imprezy.

Wśród 170 zawodników biegu niemal non stop pod górę był po raz 19 Andrzej Piłatowski, jedyny uczestnik WSZYSTKICH Biegów na Szczyt Pilska. 55-letni mieszkaniec Łodygowic, ze szczęśliwą „7” na plastronie, wbiegł na górę w czasie 1:25:59, zajmując 95 miejsce.

Wydarzeniem był także kolejny start Barbary Prymakowskiej, która szczyt Pilska zdobyła już ponad 5 razy, a w 2010 roku wywalczyła w Korbielowie medal Mistrzostw Świata Weteranów. Licząca sobie 76 lat pani Basia osiągnęła metę w czasie 1:45:40 i zajęła wysokie piąte miejsce w kategorii, choć w najstarszej grupie K50+ ścigała się z biegaczkami nawet o ponad 20 lat młodszymi!

[AKTUALIZACJA] Jak się okazało, żeby wyrównać nieco szanse rywalizacji, po zawodach organizator biegu stworzył dodatkową kategorię wiekową K65, w której 1 miejsce zajęła Krystyna Kania (ur. 1950) 1:42:01, a Barbara Prymakowska (1943) była druga.

Nestorka polskich biegów z Tarnowa, podobnie jak będący już ikoną imprezy Andrzej Piłatowski, została przez organizatorów zaproszona do udziału w przyszłorocznym, jubileuszowym biegu z numerem 20.

Na drugim biegunie – Jakub Kafarowski. 16-latek z Jaworzno był najmłodszym uczestnikiem Biegu na Szczyt Pilska, a wbiegł na niego w czasie 1:14:30, zajmując 49 miejsce.

Pora na przedstawienie najlepszych. Najszybciej kamienisty podbieg na Pilsko pokonał Bogusław Gracz. Zawodnik z podhalańskiej wsi Ząb, słynnej z mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha, ma 42 lata i jako jedyny wbiegł na górę w czasie poniżej godziny – jego rezultat to 59:29.

Wśród kobiet rządziła za to młodość. Najmocniejsza w stawce, katowiczanka Aleksandra Bazułka, to 24-letnia biegaczka AZS UJ. Potrzebowała na osiągnięcie mety godziny 8 minut i 46 sekund. Wygrała zadecydowanie, bo druga na finiszu, starsza o zaledwie rok Angelika Noga z Kęckich Harpaganów, straciła do niej ponad 8 i pół minuty.

WYNIKI

– Kto nie czuł się na siłach, by na Pilsko wbiec, mógł zdobyć szczyt marszem przy pomocy kijków w kategorii nordic walking – mówi Stefan Kalinowski. – A po zawodach wszyscy uczestnicy biegu mogli spożyć aż dwa posiłki: najpierw na Hali Miziowej, a po dekoracji i ceremonii zakończenia imprezy schodzili żółtym szlakiem do hotelu Harnaś na zdrowy i pyszny posiłek regeneracyjny – dodaje organizator.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Biegów Górskich od razu też zapowiada: – Zaraz po wakacjach rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowego XX Biegu na Szczyt Pilska. Zapisy ruszą jeszcze w tym roku, 1 października – zaprasza Stefan Kalinowski.