Virtuti Militari Bieg Honoru


Informacje:

Sezon: 2017-2018

Data: 
19-05-2018 (sob.)

Miejsce: 
Piwniczna-Zdrój

Dystans: 
22 km

Opis wydarzenia:

W dniach 19-20 maja 2018r. w malowniczej scenerii Doliny Popradu odbędzie się trzecia edycja „Virtuti Militari – Bieg Honoru”. Co wyróżnia to wydarzenie na tle innych? Przede wszystkim to, że oprócz wymiaru czysto sportowej rywalizacji będzie to doskonała okazja do podróży w czasie i przeniesienia się w realia II Wojny Światowej. Na sam początek uczestnicy wezmą udział w szkoleniu, które pomoże im poznać kontekst historyczny rywalizacji, a wieczorna biesiada w obozie partyzanckim pozwoli lepiej zintegrować się i złapać luz przed czekającą uczestników rywalizacją.

Nocleg dla uczestników biegu i osób towarzyszących będzie na trenie obozu w namiotach wojskowych. W tym miejscu warto nadmienić, że wybór miejsca zawodów nie jest przypadkowy. Nawiązuje do wydarzeń jakie rozgrywały się na Sądecczyźnie podczas II Wojny Światowej. W strefie przygranicznej kurierzy AK przeprowadzali na stronę słowacką ludzi podziemia, oficerów,

Żydów i Polaków. Kostiumy, scenografia i grupy rekonstrukcyjne będą stanowić jedyną w swoim rodzaju otoczkę, jakiej nie miał do tej pory żaden bieg przeszkodowo-scenariuszowy. Pomiar czasu pozwoli wprowadzić do tego wyzwania nutkę rywalizacji, jednak niezależnie od osiągniętego czasu każdy kto pokona najeżoną przeszkodami trasę i ukończy bieg jest ZWYCIĘZCĄ. Zmagania będą mieć charakter zarówno indywidualnego jak i grupowego biegu przeszkodowego na dystansie ~20km. Pomiar czasu odbywa się pomiędzy posterunkami Grenzschutz, gdzie patrol niemiecki wbija do kenkarty uczestnika czas przybycia do punktu. Niezmieszczenie się w limicie otwiera możliwość spędzenia kilku godzin w obozie jenieckim.

Organizatorzy