FSZP: "Z mięsem wieprzowym zawsze dobiegniesz do celu"

 

FSZP: "Z mięsem wieprzowym zawsze dobiegniesz do celu"


Opublikowane w pon., 16/09/2019 - 16:09

Mięso czerwone, a zwłaszcza wieprzowina, nie ma ostatnio „dobrej prasy”. Pojawiają się przeróżne badania i opinie, że jest szkodliwe dla zdrowia, a człowiek wcale nie potrzebuje go dla racjonalnego i wartościowego odżywiania.

Z takim nastawieniem stara się walczyć Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego. Podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze na 10 TAURON Festiwalu Biegowym w Krynicy, dietetyk Rafał Wargocki, ambasador kampanii „Z mięsem wieprzowym zawsze dobiegniesz do celu”, próbował obalić niektóre twierdzenia i mity. Program promuje wieprzowinę w stu procentach polską. „Opowiemy o racjonalnym odżywianiu: jaki powinien być odpowiedni udział w diecie makroskładników, czyli białka, tłuszczu i węglowodanów”.

Zdaniem prelegenta, wieprzowina to wciąż jeden z najbardziej popularnych mięs w Polsce. Jest ważnym składnikiem diety, bogatym w wiele związków odżywczych o właściwościach prozdrowotnych.

Polska wieprzowina to stare rasy świń, chowane w niewielkich gospodarstwach na wolnym wybiegu, odżywiane paszą z naturalnych składników. Zwierzęta mają odpowiednie geny odziedziczone po prymitywnych gatunkach świń, dzięki którym mięso zawiera tłuszcz śródmięśniowy, gwarantujący smak i aromat oraz miękkość i kruchość mięsa.

„Walory zdrowotne wieprzowiny są nie do podważenia. Zawiera uważane za najdroższe jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Połowa z nich to kwasy omega-9, takie jak w oliwie z oliwek. Mięso wieprzowe jest źródłem białka zawierającego aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie wytwarza”.

„Mięso wieprzowe to także bomba witaminowa. Zawiera witamy B1 i B12, a także rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K oraz żelazo, które ludzki organizm przyswaja lepiej z tkanek zwierzęcych niż roślinnych”.

„Osoby z nadmierną masą ciała powinny wybierać jak najchudsze części mięsa wieprzowego i zminimalizować obróbkę termiczną w wysokich temperaturach lub zamienić ją na gotowanie. Rekomendowana ilość spożycia mięsa czerwonego wynosi do 500 gramów na tydzień”.

„Wieprzowina jest również zalecana sportowcom. Budulcem dla masy mięśniowej jest białko, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Idealnie dla sportowców nadaje się białko wieprzowe, bo łatwo je strawić”.

„Mięso wieprzowe jest też bogate w żelazo, zawiera go ok.1,2-1,8 mg w 100 gramach, trzy razy więcej niż drobiowe. Mężczyźna powinien przyswajać około 10-12 mg żelaza na dobę, natomiast kobieta do 20 mg”.

Dietetyk twierdzi, że wieprzowina znakomicie czuje się w towarzystwie warzyw i owoców. „Zrównoważona dieta wymaga odpowiednich proporcji składników, dlatego warto zadbać o to, żeby na talerzu obok mięsa znalazły się warzywa”.

Bardzo ważne są także zioła: estragon, trybula czy majeranek, wspomagające trawienie. „Są też jednak dania mniej u nas znane, np. policzki wieprzowe podawane ze słonym karmelem czy sosem czekoladowym. Kleistość wieprzowiny łączy składniki na pierwszy rzut oka nieoczywiste. Ważne, by kontrastowały – słodkie i ostre. Przykładem jest kuchnia meksykańska oferująca np. wieprzowinę marynowaną w soku z ananasa, którego enzymy powodują kruszenie mięsa”.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce