GOLEC uORKIESTRA na Festiwalu Biegowym

 

GOLEC uORKIESTRA na Festiwalu Biegowym


Opublikowane w wt., 01/03/2011 - 00:00

W sobotę, 10 września pierwszy dzień zmagań i doskonałą zabawę podczas Festiwalu podsumuje koncert zespołu GOLEC UORKIESTRA. Koncert odbędzie się na Deptaku w Krynicy Zdrój.  Zespół Golec uOrkiestra to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie - „beskidzcy górale XXI wieku", jak pisał o nich Janusz Stokłosa - wybitny pianista, kompozytor i niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1" (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock'n'rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, jak Lornetka, czy UFO, oraz pełna energii Crazy is my live rozgrzewająca rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu.

           W 2000 roku zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową płytą, noszącą tytuł „Golec uOrkiestra 2", która osiągnęła status poczwórnej platyny, a jej sztandarowe Ściernisco przez wielu okrzyknięte zostało hymnem pokolenia nowej, odradzającej się po 1989 roku Polski. Żartobliwy, pełen wiary i optymizmu tekst refrenu cytował nawet prezydent USA George W. Bush w swoim przemówieniu podczas oficjalnej wizyty w Polsce w 2002 roku. Z „Dwójki" pochodzą również żartobliwe Słodycze oraz zagrzewająca do walki i dedykowana Adamowi Małyszowi piosenka Zwycięstwo.
          
W 2004 przyszła kolej na „Trójkę", z której pochodzą ogniste Pędzą konie, oraz pełne życiowej mądrości Kto się ceni, za którą zespół otrzymał nagrodę Dragona przyznawaną przez radio RMF FM.
            Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedaży kilku milionów płyt,  należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Superjedynki" w kategorii „Zespół Roku", zdobycie dwóch „Fryderyków" w kategoriach „Debiut Roku" oraz „Muzyka Tradycji i Źródeł", zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci - Poloniae" za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych „Wiktorów" w kategoriach „Odkrycie Roku, oraz „Najpopularniejszy Artysta".
            W 2009 roku na deskach Opery Leśnej w Sopocie zespół świętował swoje 10-lecie wielkim, jubileuszowym koncertem z udziałem orkiestry symfonicznej oraz znakomitych gości, min: Maryli Rodowicz i Michała Urbaniaka. W tym samym roku wydał również piątą, pełną przebojów płytę, potwierdzając tym samym trwałą pozycję wśród najlepszych polskich wykonawców.

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce