Góra Parkowa zyska nowe oblicze


Opublikowane w wt., 16/10/2018 - 09:37

Kolejna inwestycja w Krynicy została dopięta na ostatni guzik. Mimo problemów z przetargiem i podwyżką cen na rynku budowlanym, ostatecznie udało się wyłonić firmę, która wykona prace rewitalizacyjne w Parku Zdrojowym na Górze Parkowej.

W piątek, 12 października Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju podpisał umowę na wykonanie rewitalizacji Parku Zdrojowego. Lokalna firma z Muszyny, która została wyłoniona w toku przetargu wykona wszystkie prace za nieco pond 10 mln złotych. Przedsiębiorstwo to zgłosiło najniższą ofertę, a jest to i tak o 2,7 mln więcej niż gmina chciała wydać, jednak biorąc pod uwagę pozyskane dofinansowanie unijne na ten cel, w wysokości 6 mln złotych, to oferta jest i tak bardzo korzystna. 

Prace obejmą obszar około 66 hektarów, górzystego terenu parkowego. Zrewitalizowane zostaną alejki spacerowe i mała architektura. Przebudowana zostanie pergola przy pomniku Adama Mickiewicza. Powstanie ścieżka zdrowia, siłownia na wolnym powietrzu i  tablice informacyjne. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie na całym terenie Parku. Przebudowany i zmodernizowany zostanie taras widokowy na szczycie Góry Parkowej, a u jej podnóża w okolicy ulicy Ebersa powstanie parking.

Park Zdrojowy został założony w 1810 roku i do czasów współczesnych zachował pierwotny układ ścieżek. Znajduje się tam wiele ciekawych okazów drzew i roślin. Jest to jedna najchętniej odwiedzanych atrakcji Krynicy, w dodatku znajduje się w centrum miasta. Na szczyt Góry, mającej 741 metrów n. p. m. można wyjść na piechotę lub wjechać kolejką.

- Zaczniemy od ulicy Ebersa, prace ruszą początkiem listopada, powstanie tam zatoka parkingowa, w tej części, gdzie jest ławeczka Kraszewskiego - powiedział Leszek Szymański prezes firmy, która wykona wszystkie prace.

Rewitalizacja Góry Parkowej to kolejny etap realizowanego już od kilku lat przez obecnego burmistrza programu Kurort Krynica w ramach, którego już są realizowane prace w parku Dukieta i na Polanie Janówka.

- Park Zdrojowy to jedna z wizytówek Krynicy i teren bardzo ważny dla mieszkańców. Za jedenaście miesięcy będziemy mieć pięknie odnowioną Górę Parkową, miasto zyska też zatokę parkingową przy ulicy Ebersa, jest to już pewne, a wszystkie prace to gwarancja rozwoju naszego miasta - powiedział Dariusz Reśko.

Jeśli inwestycja zostanie oddana bez opóźnień, to już od września 2019 roku, kryniczanie - a także uczestnicy TAURON Festiwalu Biegowego - będą mogli się cieszyć nowym obliczem Parku Zdrojowego na Górze Parkowej. 

KS


Polecamy również:


Podziel się: