Co i jak będziemy ćwiczyć w 2018 r.?


Już po raz dwunasty naukowcy z Georgii badali trendy w fitnessie i aktywności fizycznej, które będą dominowały w ciągu najbliższego roku.

Wyniki uzyskiwane są w drodze ankiety, którą wypełniają ludzie zawodowo związani z branżą. W tym roku odpowiedzi udzieliło ponad 4 tys. osób z całego świata.

Z ich obserwacji wynika, że numerem „1” w 2018 r. będzie intensywny trening interwałowy tzw. HIIT. Ten rodzaj ćwiczeń był już dominującym trendem w 2014 r. Teraz powrócił mimo krytyki ze strony specjalistów. Wysoka urazowość i skutki uboczne nie zniechęciła ćwiczących. Przez 3 lata HIIT utrzymał się w pierwszej dziesiątce, a ćwiczący w klubach, chętnie wybierają właśnie takie zajęcia.

Numerem dwa 2018 roku będą zajęcia grupowe. Trenujący doceniają motywację płynącą ze wspólnego uprawiania sportu, bez względu na jego rodzaj. W cenie jest wspólne jeżdżenie na rowerze, zajęcia taneczne itp.

Podium trendów aktywności fizycznej na 2018 r. zamyka ubieralna technologia. Przez dwa lata używanie noszonych na sobie urządzeń monitorujących i wspomagających trening dominowało wśród najważniejszych trendów. Trudno przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy zegarków, pulsometrów czy okularów kontrolujących trasę. Zdaniem naukowców, wszystko zależy od tego, jakie nowinki pojawią się w przyszłości. Na razie technologiczne wsparcie treningu lekko spada w zestawieniu, a używanie aplikacji w telefonach znalazło się poza pierwszą dwudziestką zainteresowań ćwiczących.

W porównaniu z zeszłym rokiem poprawiła się pozycja jogi, za to nowy przed rokiem trend wykorzystywania ćwiczeń w medycynie nie wytrzymał próby czasu i spadł z siódmego na dwunaste miejsce. Z ubiegłorocznego podium na czwarte miejsce spadło również znaczenie treningu siłowego bez dodatkowego obciążenia.

Co ciekawe, na popularności w 2018 r. ma stracić łączenie treningu z dietą czyli podejmowanie treningu ukierunkowanego na utratę wagi. W zeszłym roku takie ćwiczenia zamykały pierwszą dziesiątkę zestawienia. Teraz wypadły poza nią. Do łask wrócił za to trening opracowany z myślą o uprawianiu konkretnych dyscyplin sportowych.

Pełne zestawienie: TUTAJ

IB

Polecamy również:


Podziel się: