Gdynia: Porozmawiają o diecie dzieci. Są jeszcze wolne miejsca


Jak zadbać o równowagę życiową w systemie dziecko – rodzic – nauczyciel? Niejadek – kto to taki? Jak rozwijać naturalne formy ruchu dziecka: bieg, skok, rzut? Odpowiedzi na te i inne pytania padną w sobotę 7 października w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się konferencja w ramach projektu Move up to healthy and happy pn. „Rusz się Gdynio”. 

Szczegóły w komunikacie organizatora. 

Badania wykazują, iż coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne tj: nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, słaba wydolność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała. Codziennie sport uprawia zaledwie 4 proc młodzieży. Zdecydowana większość ćwiczy raz lub dwa razy w tygodniu i przeznacza na ten cel w sumie nie więcej niż 3 do 4 godzin tygodniowo. Dominującą formą spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież staje się oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera.

"Rusz się Gdynio" to konferencja poświęcona wielostronnemu rozwojowi dziecka w okresie szkolnym. To także czas do rozważań na temat aktywności fizycznej wśród dzieci oraz zdrowemu i prawidłowemu odżywaniu. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach międzynarodowego projektu Move Up to be healthy and Happy.  

Projekt Move Up to be Healthy and Happy powstał z myślą o najmłodszych mieszkańcach Gdyni i krajów partnerskich. Celem projektu jest zwiększenie świadomości dzieci, rodziców i nauczycieli w zakresie postaw prozdrowotnych poprzez upowszechnianie sportu. Zadania dodatkowe  polegają na promowaniu równości w sporcie, podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, wzmocnieniu współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w sferze sportu, zdrowia i edukacji, wymianie doświadczeń i wiedzy pomiędzy partnerami a także przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Program konferencji i zapisy: 

MIEJSCE: POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY, BUDYNEK NR III SALA E , AL. ZWYCIĘSTWA 96/98, 81-451 GDYNIA,

9.30 – Rejestracja uczestników

10:00-10:50 - Rozpoczęcie konferencji, przywitanie:

10:00-10:10 - Przywitanie – Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu – Marek Łucyk

10:10- 10:30 – Wystąpienia zaproszonych gości nt. ważności promocji zdrowia wśród mieszkańców Gdyni

10:30-10:50 – Prezentacja projektu Move up to be healthy and happy: o celach, metodach realizacji i sukcesach, ale też oczekiwaniach-  koordynator projektu Katarzyna Kohnke

II. 10:50-12:40 – Panel wykładowy – wystąpienia prelegentów:

10:50-11:25 - Jak zadbać o równowagę życiową w systemie dziecko – rodzic – nauczyciel. Prowadzi Monika Żybko - nauczyciel wychowania fizycznego, technik masażysta, TRE Provider II poziomu.

Wystąpienie poświęcone modelowaniu w systemie dziecko- rodzic- nauczyciel czyli kto i kiedy może najwięcej zdziałać. Jak dostrzec niepokojące przejawy nieumiejętnego radzenia sobie z emocjami i napięciem u dziecka i u siebie (rodzic, nauczyciel)? Jak skutecznie radzić sobie z obniżoną motywacją do działania, gdzie szukać wsparcia z zewnątrz.

11:25-12:00 - Ja w środowisku szkolnym- prowadzi Daria Bogucka- psycholog. 

Wystąpienie poświęcone poszukiwaniu odpowiedzi co może być sprzymierzeńcem dziecka, kiedy podejmuje naukę, aktywność fizyczną czy buduje pierwsze relacje rówieśnicze. Gdzie mogą skrywać się zagrożenia utrudniające optymalny rozwój dziecka?

12:00- 12:35 - Posiłki na wysiłki w szkolnej ławce i na boisku- prowadzi Agnieszka Danielewicz, dietetyk

Wystąpienie poświęcone planowaniu codziennej diety dzieci na etapie progresywnego rozwoju. Uwaga zostanie skoncentrowana wokół włączania produktów szczególnie zalecanych dla wspomagania ośrodkowego układu nerwowego oraz we wzmożonej aktywności fizycznej.
12:35-13:00- Przerwa kawowa

13:00- 14:00- Panel warsztatów równoległych na wcześniejsze zapisy:

Sala 1: CAŁY TEN CUKIER- prowadzi Edyta Poniatowska- Zaremba- pedagog, dietetyk.

Warsztat dotyczy problemów spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów prostych (cukier), barwników w pokarmach oraz ich skutkach na zachowanie dzieci. Uczestnicy dowiedzą się w których produktach reklamowanych do i dla dzieci ukrywa się cukier oraz wezmą udział w prezentacji przykładowych zdrowych i prawidłowo zbilansowanych drugich śniadań.

Sala 2: NIEJADEK – KTO TO TAKI - prowadzi Marta Leder Baj - logopeda.

Warsztat dotyczy problemów z jedzeniem, spowodowanych zaburzeniami przetwarzania sensorycznego i czynnikami oromotorycznymi. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego dzieci z zaburzeniami SI lub słabą motoryką oralną mogą mieć problemy z jedzeniem, jak również jak można im pomóc.

Sala 3: RUSZAM SIĘ - prowadzi Joanna Klonowska - nauczyciel akademicki, nauczyciel wychowania fizycznego.

Praktyczny warsztat dotyczący korzyści z aktywności fizycznej dzieci, norm zdrowotnych, związków sprawności ze zdrowiem. Uczestnicy dowiedzą się  jak rozwijać naturalne formy ruchu dziecka: bieg, skok, rzut. Warsztat szczególnie polecamy rodzicom i nauczycielkom dzieci
w młodszym wieku szkolnym.

14.00 -14.05 – Podsumowanie i zakończenie sympozjum

Zapisy na warsztaty: TUTAJ

Wydarzenie ma charakter bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.
Jeśli z różnych przyczyn po zapisaniu nie będą Państwo mogli uczestniczyć w warsztacie bardzo prosimy o jak najszybszą informację o rezygnacji, na wolne miejsce zapiszemy osobę z listy rezerwowej.

Kontakt: Katarzyna Kohnke k.kohnke@gdyniasport.pl, tel. 785 174 704

źródło: GdyniaSport.pl


Polecamy również:


Podziel się: