Maratonem powalczysz z artretyzmem


Opublikowane w czw., 12/07/2018 - 10:59

Bieganie nie niszczy stawów, ale nawet je wzmacnia. Badania naukowców z Uniwersytet Thomasa Jeffersona w Filadelfii dostarczają kolejnych dowodów na potwierdzenie tej obserwacji.

Pięcioro badaczy przeprowadziło wywiady z 675 biegaczami, którzy w ostatnich 12 miesiącach ukończyli co najmniej 5 maratonów a w tygodniu pokonują co najmniej 20 km tygodniowo. Pytania dotyczyły obecnego stanu zdrowia oraz wcześniejszych dolegliwości i koncentrowały się na biodrach i kolanach, bólu w stawach, zabiegach dokonywanych w ich obrębie, intensywności biegania podczas treningów i zawodów oraz aspiracji biegaczy.

Respondenci mieli od 18 do 79 lat, w maratonach biegali od 3 do 9 lat i pokonywali średnio 57,9 km tygodniowo. Co się okazało?

Aż 47% badanych stwierdziło, że cierpi z powodu bólu stawu biodrowego lub kolanowego, ale zapalenie stawów występowało tylko u 8,9% z nich. Odsetek występowania tych dolegliwości dla całej populacji USA to 17,9%.

Tylko 24,5% maratończyków w wieku 65+ cierpiało na artretyzm, w porównaniu do 46,6% dla reszty populacji. Z kolei tylko u 8% maratończyków przed 65 rokiem życia rozwijała się choroba zwyrodnieniowa stawów (średnia dla całej populacji to ponad 18%).

Praca badaczy, opublikowana w Journal of Bone and Joint Surgery sugeruje, że ciągła aktywność fizyczna angażująca stawy, w tym właśnie bieganie maratonów, może zmniejszać ryzyko rozwoju artretyzmu. Nie zdradza jednak jak należy biegać (częściej krótsze odcinki czy rzadziej dłuższe), by te pozytywne efekty maksymalizować.

Źródło: Journal of Bone and Joint Surgery


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce