ODPRAWA PRZED MARATONEM. Nie tylko dla debiutantów

 

ODPRAWA PRZED MARATONEM. Nie tylko dla debiutantów


Opublikowane w sob., 18/04/2015 - 09:05

Karol Nowakowski, ekspert Festiwalu Biegów: Biegi maratońskie w rocznym kalendarzu biegacza to już nie tylko wczesna wiosna – kwiecień / maj czy jesień, ale możliwość startów na królewskim dystansie przez cały rok. Królewski dystans to jednak ekstremalny wysiłek dla organizmu, z reguły duże cierpienie i „wyniszczenie” organizmu, na które musimy się dobrze przygotować.

Co istotne - start w maratonie to nie tylko samo wytrenowanie, moc w mięśniach i płucach. To także sporo spraw około treningowych oraz mnóstwo czynników, zależnych od samego biegacza i tych niestety niezależnych. Wszystko razem składa się na przygotowanie taktyczne zawodnika (to pojęcie nie dotyczy tylko wyboru strategii czasowej). Żaden inny klasyczny dystans w biegach długich nie ma aż tylu składowych, które ostatecznie mają wpływ na końcowy wynik.

By zminimalizować ryzyko niewykorzystania swojego potencjału i nie zmarnować wysiłku włożonego w przygotowania, trzeba być gotowym na każdy scenariusz na trasie, każdą nieprzewidzianą sytuację, zawsze mieć plan awaryjny. A przede wszystkim podstawową wiedzę dotyczącą planowania wyniku, odżywiania na trasie czy ubioru. Maraton nie uznaje przypadkowości.

Dlatego też pokusiłem się o przygotowanie najważniejszych zagadnień dotyczących startu w zawodach maratońskich. Warto o nich przypominać cały rok, nawet tym bardziej doświadczonym i pewnym siebie biegaczom.

Jeśli startowałeś już w maratonie i półmaratonie to wiesz, że niektóre kwestie około startowe i startowe w tych biegach są bardzo podobne. Dlatego zachęcam do wnikliwej lektury naszej wcześniejszej publikacji, dotyczącej przygotowań do „połówki”. Z uwagi na odmienną fizjologię startu maratońskiego warto uzupełnić to zestawienie o kilka dodatkowych elementów, na które trzeba zdecydowanie bardziej zwrócić uwagę.

Najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę w planowaniu wyniku i realizacji naszych celów w maratonie:

  • Doświadczenie, staż treningowy
  • Przygotowanie fizyczne – specyfika i długość przygotowań
  • Wyniki w ostatnich maratonach, półmaratonach – jeśli były
  • Predyspozycje psychofizyczne, nastawienie, umiejętność walki z bólem
  • Ostatnie przeciążenia, urazy, kontuzje – jaki wpływ mogą mieć na wynik?
  • Oczekiwania względem startu - „na ukończenie”, „na wynik”, „na rekord”
  • Pogoda i ubiór
  • Nawadnianie i odżywianie przed oraz w trakcie maratonu
  • Trasa i profil
  • Samopoczucie w dniu biegu
  • Trasa

Jeśli startowałeś już w danym mieście, to jesteś mądrzejszy o tę jedną imprezę i masz przewagę nad rywalami. Znajomość trasy to podstawa. Jeśli trasa jest dla Ciebie nowa, to zapoznaj się z nią przed biegiem. Wnikliwie.

Zaznacz miejsce warte uwagi: punkty odżywcze, podbiegi, zbiegi, wiadukty, mosty, mocne zakręty, oceń długie proste. Przejrzyj i zapoznaj się opiniami na temat trasy wśród uczestników wcześniejszych edycji biegu – skorzystaj z forum biegowego, blogów, relacji dostępnych w internecie. Twoją przewagę i pewność siebie buduje wiedza na temat trasy. To doświadczenie potrafi być czasem asem w rękawie.

Nigdy nie biegnij środkiem trasy. Nie nadkładaj niepotrzebnie dystansu. Staraj się biec możliwie najkrótszą ścieżką wyznaczoną dla biegaczy, czyli blisko linii atestu trasy. Ta zawsze wyznaczona jest blisko krawężnika.

Gdy początek biegu lub końcówka przypada na dłuższe wzniesienie, pamiętaj o tym oszczędzając siły. Jak przedobrzysz z tempem w pierwszej części biegu, to finiszowy podbieg Cię później „zniszczy”, na tyle, że nie „dowieziesz wyniku”, stracisz naprawdę dużo czasu. Podczas maratonu najważniejsza jest cierpliwość i realizowanie wcześniej ustalonych założeń.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce