Bartek Przedwojewski na podium Zegama Aizkori! SENSACJA!?

Opublikowane w ndz., 27/05/2018 - 13:10

Polak trzecim zawodnikiem maratonu Zegama Aizkorri 2018! Brzmi nieprawdopodobnie, bo to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w biegach górskich w Europie. Ale to prawda!

„Mam coś do udowodnieni, mam stresy i obawy” - pisał na swoim profilu Bartłomiej Przedwojewski, zanim stanął na starcie niedzielnego Zegama Aizkorii. Obawy były zupełnie niepotrzebne. Bartek nie raz już udowodnił, że potrafi zaskakiwać. W zeszłym roku został m.in. mistrzem Polski w długodystansowym biegu górskim i w biegu anglosaskim. Po tamtych osiągnięciach mówił „Marzy mi się dogonienie elity światowej i mam nadzieję, że któregoś dnia sobie na to zapracuję.”

Elitę zdecydowanie dogonił. W górskich, technicznym maratonie Zegama Aizkorii zajął trzecie miejsce, wyprzedzając wielu utytułowanych zawodników. Co więcej, linię mety przekroczył z czasem 3:56:17, tracąc do drugiego miejsca 55 sekund. Sama cyfra może jeszcze nic nie mówić, ale fakt, że drugie miejsce zajął Stian Agermund-Vik, ubiegłoroczny zwycięzca i rekordzista trasy, mistrz świata w skyrunningu z 2016 r., jest już wystarczająco wymowny.

Osiągnięcie staje się jeszcze większe, jeśli dodać, że Przedwojewski do tej pory biegał krótsze biegi i dopiero w zeszłym roku wydłużył dystans.

Zwycięzcą biegu został Remi Bonnet, który w zeszłym roku wygrał Pikes Peak Marathon. Czas zwycięzcy to 3:53:55.

Wśród pań triumfowała Ida Nilsson. Szwedka na trudnej trasie, hiszpańskiego maratonu nabiegała wynik 4:38h, wyprzedzając Laurę Orgue 4h45’ i Ruth Croft 4h48’.

Bardzo dobrze poradził sobie także drugi z naszych reprezentantów. Marcin Rzeszótko był 25. z wynikiem 4:23:37.

Pełne wyniki: TUTAJ

Na trasie liczącej idealne 42 km 195 metrów zawodnicy mają do pokonania 2736 metrów w górę. Całkowita suma przewyższeń wynosi 5 472m. Królem Zegamy jest Kilian Jornet, który te zawody wygrywał aż 8 razy bijąc przy okazji kolejne rekordy trasy. Dziś wcielił się w rolę komentatora oficjalnej transmisji online z imprezy, kilkukrotnie komplementując Bartłomieja Przedwojewskiego!

Zegama słynie z niesamowitej ilości kibiców na trasie. Podobnie było dzisiaj – fantastyczny występ Przedwojewskiego obserwowało na żywo kilkanaście tysięcy kibiców.