Bejory pobiegną dla Tomka Brzeskiego. Przyłącz się!


Choć nie ma tu nagród pieniężnych, zawody cieszą się dużym powodzeniem. 22 października po raz piętnasty w Rytrze wystartuje Biegu Bejorów. 

Bieg Bejorów wymyślili w Uczniowskim Klubie Sportowym "Ryter". Powstał zeszyt, w którym zapisywano kolejnych zdobywców Kramarki (polana na grzbiecie Kordowiec, na wysokości 920-960m n.p.m.). Któregoś dnia ktoś napisał w nim słowo "bejory"... 

„W czasach kiedy w USA aktywny tryb życia święcił popularność, kiedy Polska coraz bardziej zaczynała żyć jak Zachód organizując coraz więcej imprez biegowy, widok biegacza >>w rajtuzach<< (jak początkowo określano w Rytrze biegaczy w leginsach) wywoływał co najmniej uczucie politowania i głośno wyrażanych opinii, że widocznie nie ma nic w domu do roboty, dlatego biega. To właśnie w mentalności naszych współziomków dopatruję się źródła określenia Bejory – biega, czyli jest bejorem (głupkiem)” 

- wyjaśniają organizatorzy na stronie imprezy.

W sportowym wymiarze Bieg Bejorów to bieg alpejski (cały czas pod górę). Trasa liczy tu 4,75 km (przewyższenie +281 m) i prowadzi cały czas drogą i przez las, nierzadko w gęstym błocie. Nie ma stromych podbiegów, a uczestnikami są często początkujący "górale", dzieci, młodzież czy seniorzy. 

Trasę można pokonać też z kijami nordic walking, czemu sprzyja 1,5-godzinny limit czasu. W tym roku organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu oraz pamiątkowy, bejorski medal "zaprojektowany i wykonany specjalnie na nasz Bieg" dla pierwszych 350 osób na mecie.

Tradycyjnie impreza ma wymiar charytatywny. Uczestnicy będą pomagać Stowarzyszeniu „Sursum Corda” w Nowym Sączu. Start zadedykują Tomaszowi Brzeskiemu, biegaczowi i narciarzowi, który zimą uległ ciężkiemu wypadkowi.

W 2016 roku w Rytrze pobiegło 287 osób.  W 2015 roku - 300 osób, a rok wcześniej - 293. Jak na razie lista zgłoszeń do tegorocznej edycji liczy 168 nazwisk. Zgłoszenia na stronie imprezy do 18 października, a także w dniu startu w Biurze Zawodów. Opłata startowa do 15 października wynosi: 20 zł (młodzież powyżej 16 lat oraz dorośli) i 10 zł (dzieci i młodzież do lat 16). Wpisowe pokrywa wyłącznie koszty organizacji imprezy.  

Start o godz. 11:00 z Roztoki Ryterskiej. 

"Po Biegu, jak co roku, odbędzie się bejorska posiadówka wszystkich Bejorów, trwająca do ostatniego Bejora. Bieg Bejorów to impreza rodzino - przyjacielska, dlatego każdy był, jest i zawsze będzie mile widziany i zachęcany do wspólnego spędzania tego październikowego popołudnia. Będziemy mieć coś do jedzenia i coś do picia. Chętnie pogadamy z każdym na każdy temat"

- zachęcają organizatorzy. 

red.


Polecamy również:


Podziel się: